Nie mamy już wątpliwości, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele - uzasadniają swój apel działacze podlaskiej młodzieżówki "Razem". Złożyli petycję do Rady Miasta Białegostoku o odebranie honorowego obywatelstwa m. in. papieżowi w związku z zarzutem o ukrywanie przestępstw seksualnych wśród duchownych.
Powołują się na ostatni raport Watykanu dot. oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych kardynała Theodore'a McCarricka z USA. To właśnie Jan Paweł II wyniósł duchownego na szczyt hierarchii kościelnej.
- Papież Jan Paweł II nie podejmował żadnych działań, aby duchownych, krzywdzących dzieci, spotkała kara. Zważając na to, jak i na inne wątpliwe działania papieża Polaka, takie jak represjonowanie księży w Ameryce Łacińskiej za wyznawanie teologii wyzwolenia czy silne lobbowanie stolicy papieskiej za jego czasów przeciw antykoncepcji, w środku epidemii AIDS, musimy zadać sobie pytanie - czy osoba otoczona takimi kontrowersjami i uczestnicząca w tuszowaniu systemowego problemu kościelnej pedofilii, zasługuje na tak szlachetny tytuł w naszym mieście? - pyta Dominik Babiński z Młodych Razem.
W petycji działacze domagają się również odebrania honorowego obywatelstwa arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Istnieją przesłanki wskazujące, że tuszował przestępstwa czterech księży pedofilii.
- Uważam, że umieszczanie Jana Pawła II, jak i arcybiskupa Głódzia, wśród honorowych obywateli Białegostoku jest jednoznacznym pokazaniem po której stronie stoi miasto – po stronie oprawcy, nie ofiary. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i jak mieszkanka Białegostoku czuję się oburzona i mam nadzieję, iż nasza petycja zostanie rozpatrzona pozytywnie. - dodaje członkini młodzieżówki Wiktoria Siemienkowicz.
Młodzi o swoich postulatach nie boją się mówić głośno. Temat poruszyli publicznie na wtorkowym (1 grudnia) strajku kobiet w Białymstoku. Ich apel o odebranie honorowych tytułów papieżowi i arcybiskupowi spotkał się z entuzjazmem zebranych. Skandowali "świeckie państwo!".
Podobne petycje m. in. działacze partii razem złożyli w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Łodzi. Zgodnie z procedurą, petycję skierowaną do rady miasta, rozpatrzy komisja.
- Każda petycja, która wpływa do rady miasta, jest kierowana do komisji skarg, wniosków i petycji. Komisja po rozpatrzeniu wydaje opinię, która zostaje skierowana na sesję rady miasta. Rada może się tą sprawą zająć lub ją odrzucić - tłumaczy Łukasz Prokorym, przewodniczący rady miasta Białystok - Chciałbym jednak jasno podkreślić, że tematu odebrania honorowego obywatelstwa papieżowi Janowi Pawłowi II w radzie miasta nie ma. Nie ma dowodów, które podważają świętość papieża. Nie ma podstaw do uznania, że honorowe obywatelstwo zostało przyznane niesłusznie. Rada miasta nie będzie wchodzić w dyskusję, która nadużywa autorytet Jana Pawła II - dodaje Prokorym.
Petycja aktywistów Razem oburzyła białostocką młodzieżówkę Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalne stanowisko zaprezentują na konferencji prasowej, którą planują wkrótce zwołać.
- Zarzuty wobec Ojca Świętego, które formułują lewicowe organizacje młodzieżowe są oparte na opiniach i insynuacjach. W mojej ocenie mamy do czynienia z pewnym haniebnym „atakiem politycznym”, umotywowanym chęcią zaistnienia w przestrzeni medialnej. Warto zauważyć, że Papież Jan Paweł II podczas pontyfikatu, swoimi działaniami zapoczątkował realizację procesu zmierzającego do wykrywania przestępstw seksualnych i karania osób duchownych, które dopuściły się tego czynu - skomentował krótko Bartosz Aleksander Stasiak, przewodniczący Forum Młodych PiS Białystok.
Sołtys sołtysów. Film o majątku abp Głodzia (6.11.2019)
