MON: Polacy chcą, aby żołnierze kontrolowali przebywających w kwarantannie. Pozytywie oceniają też wojskowe patrole na ulicach

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
MON: Polacy chcą, aby żołnierze kontrolowali przebywających w kwarantannie. Pozytywie oceniają też wojskowe patrole na ulicach
MON: Polacy chcą, aby żołnierze kontrolowali przebywających w kwarantannie. Pozytywie oceniają też wojskowe patrole na ulicach Andrzej Szkocki/Polska Press
Zdecydowana większość Polaków uważa, że żołnierze powinni kontrolować osoby przebywające na kwarantannie. Pozytywnie oceniamy również pomoc wojska w patrolowaniu ulic – wynika z badań opinii publicznej przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Z badań opinii publicznej przygotowanych na zlecenie MON wynika, że aż 91 proc. Polaków uważa, iż żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie, szczególnie osobom starszym, samotnym i tym, którzy są w trudnej sytuacji.

Wojsko powinno brać udział w kontrolach i patrolowa ulice

83 proc. badanych stwierdziło, że Wojsko Polskie powinno, wspólnie z policją, brać udział w kontroli przestrzegania zaleceń przez osoby przebywające na kwarantannie, a 82 proc. pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych na ulicach.
Z kolei 93 proc. ankietowanych uważa, że Siły Zbrojne powinny pomagać Straży Granicznej w utrzymywaniu kontroli osób i towarów na granicach państwa, a niemal wszyscy - 96 proc., uznali, że powinny też udostępniać zasoby wojskowej służby zdrowia.

Obecność wojska uspokoi Polaków?

47 proc. ankietowanych uznało że widoczna obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych sprawi, że będą się czuć bezpieczniej. Przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych. 66 proc. ankietowanych jest przekonanych, że społeczeństwo pozytywnie zareaguje na widoczną obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych.

MON: Żołnierze angażują się w walkę z koronawirusem

Resort przypomina, że żołnierze angażują się w walkę z koronawirusem od samego początku epidemii. Każdego dnia  około 9 tys. z nich, wspieranych przez cywilnych pracowników wojska przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wirusa.  Żołnierze – zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej -  m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami oraz rodzinami medyków. Każdego dnia żołnierze wspierają służbę zdrowia, a także  prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną.

Jednym z zadań jest również dezynfekcja budynków. Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.

Badanie zrealizowała, za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI), agencja badawcza PBS. Przeprowadzono je na próbie ogólnopolskiej, reprezentatywnej dla ogółu dorosłych Polaków ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania (N = 810 osób). Dobór próby zrealizowano na podstawie losowego wyboru numerów telefonicznych (wielkość maksymalnego błędu oszacowania ~ 3,5%). Badanie przeprowadzono w dniach od 1 do 2 kwietnia 2020 r.
 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl