MŚ siatkarzy. Słowenia i Włochy pierwszymi ćwierćfinalistami. Niemcy pod wodzą Michała Winiarskiego oraz Kubańczycy nie dali rady

Filip Stachowski
Yuri Romano (z lewej) w ataku przeciw blokującym Mergarejowi Lazaro i Livanowi Osorii w meczu Włochy - Kuba w 1/8 finalu mistrzostw świata EPA/PAP
Siatkarze rozpoczęli w sobotę w Lublanie rywalizację w 1/8 finału mistrzostw świata. Słoweńcy pokonali Niemców 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:22) i tym samym po raz pierwszy w historii awansowali do ćwierćfinału mundialu. Włosi również mieli nieco problemów z Kubańczykami, ale wygrali 3:1 (25:21, 21:25, 26:24, 25:18).

Początek spotkania Słowenia - Niemcy był wyrównany, jednak szybko inicjatywę przejęli gospodarze, pewnie wygrywając dwie partie. Dominowali głównie w polu serwisowym, pomagały im także liczne błędy rywali.

Na początku trzeciej partii Niemcy, którzy nie mieli już nic do stracenia, zaczęli jednak grać znacznie lepiej. Do końca między zespołami toczyła się zacięta, wyrównana walka. Ostatecznie górą byli podopieczni Michała Winiarskiego, którzy wyeliminowali błędy we własnej grze i zaczęli lepiej spisywać się w ataku.

Tylko na tyle było ich stać - w czwartym secie drużyna rumuńskiego selekcjonera Gheorghe Cretu powróciła do skutecznej gry i zakończyła spotkanie wygraną 3:1. Jej ćwierćfinałowego rywala wyłoni poniedziałkowe spotkanie Holandii z Ukrainą.

W drugim sobotnim meczu w Lublanie Włochy - Kuba inicjatywa od początku była po stronie Italii i chociaż w połowie pierwszej partii Kubańczycy doprowadzili do wyrównania, to końcówka należała do mistrzów Europy. W drugiej odsłonie sytuacja się odwróciła i to Latynosi kontrolowali grę, doprowadzając do remisu w setach.

W trzeciej partii Kubańczycy kontynuowali skuteczną grę, ale w walce na przewagi minimalnie lepsi okazali się Włosi. „Los Leones” ambitnie walczyli do końca, ale korzystny wynik dodatkowo zmobilizował „Gli Azzurrich”, którzy zakończyli mecz w czwartym secie.

Drużyna seleckjonera Ferdinando De Giorgiego na ćwierćfinałowego rywala musi poczekać do poniedziałku. Wtedy o godzinie 21, również w Lublanie, Francuzi zmierzą się z Japończykami.

W niedzielę rywalizacja przeniesie się do Gliwic. Amerykanie zagrają z Turkami, natomiast Polacy z Tunezyjczykami.(PAP)