Wśród darów znajdują się bruliony z zapiskami profesora, nakaz aresztowania, zegarek, który służył mu przez całe życie.
- Najbardziej chwyta za serce historia związana z zegarkiem. Prof. Romuald Sztaba otrzymał go w 1930 roku od swojego ojca jako nagrodę za zdanie egzaminu maturalnego. W dniu aresztowania przez przypadek zostawił go w łazience. Okazało się, że zegarek przetrwał wojnę i towarzyszył profesorowi do końca życia - opowiada Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik muzeum.
Niezwykle cennym darem jest oryginalny dokument z nakazem aresztowania przez gestapo.
- Nakaz pochodzi z 1941 roku. Można odczytać, że powodem aresztowania była przynależność do polskiej grupy oporu. Jest to unikat. Było to bardzo rzadkie, aby więźniowie byli po wojnie w posiadaniu nakazu aresztowania. Córka prof. Sztaby też nie wie, w jaki sposób dokument znalazł się w archiwum rodzinnym - wyjaśnia rzeczniczka.
I przypomina, że muzeum apeluje do rodzin, aby przekazały dokumenty, które przechowywane są w archiwach domowych.
- Od zakończenia wojny minęło prawie 75 lat. I tak naprawdę to są ostatnie dowody na funkcjonowanie niemieckiej machiny okupacyjnej. Jeśli dostaniemy je pod opiekę, możemy dokonać konserwacji dokumentów i odpowiednio je zabezpieczyć, aby nie uległy zniszczeniu - tłumaczy Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Prof. Romuald Sztaba urodził się w 1913 r. w Dąbrowie Górniczej. W czasie wojny trafił najpierw do KL Auschwitz. W lutym 1942 r. deportowano go na Majdanek, gdzie początkowo był magazynierem, a wiosną objął funkcję lekarza w rewirze pola I w bloku chirurgicznym. Pracował także w bloku dla chorych na tyfus i świerzb. Działał w obozowym ruchu oporu, współpracował z PCK.
Tak w relacjach dla Muzeum wspominał pracę jako lekarz w obozie w Lublinie: „Nie było laboratorium, nie było próbówek, nie było szkiełek, rozmazów, preparatów. Nie było nic. Patrzenie i czytanie z twarzy, z wyglądu i opukiwanie pacjenta chorego to nie jest medycyna”.
Po wojnie był profesorem Akademii Medycznej w Gdańsku, był kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej. Zmarł w 2002 roku.
Państwowe Muzeum na Majdanku. Były niemiecki, nazistowski ob...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Praca w Lublinie. Sprawdź, które firmy szukają pracowników
Pierwszy samochód. TOP 15 aut dla początkującego kierowcy. Jeździłeś którymś z nich?
Nowy biurowiec w centrum Lublina. Zobacz, jak gmach wygląda od środka (ZDJĘCIA)
Większość katolików NIE WIE jak odmawiać różaniec! A czy TY wiesz jak to robić? [QUIZ]

Jeśli masz tak na imię - uważaj za granicą! Możesz spotkać się z dziwną reakcją - sprawdź, czy jesteś na liście

Poszukiwani przestępcy z woj. lubelskiego. Widziałeś ich? (ZDJĘCIA), cz. XIV