Nabywali fikcyjne faktury VAT. Sąd zdecydował: mają zapłacić 1,3 miliona złotych

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu doprowadził do skazania przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu czterech osób oskarżonych o nabywanie fikcyjnych faktur VAT umożliwiających im uchylanie się od opodatkowania.

Sąd wymierzył oskarżonym m.in. kary grzywny i opłaty w łącznym wymiarze 1,3 miliona złotych, o co wnioskował prokurator Dolnośląskiego Wydziału PZ PK. Jeszcze w toku śledztwa prokurator doprowadził do złożenia przez ówczesnych podejrzanych korekt zeznań podatkowych i uiszczenia zaległych podatków w łącznej kwocie blisko 900 tysięcy złotych.

Prokurator odzyskał już 2 miliony złotych

Łącznie w następstwie działań prokuratury oraz opolskiego CBŚP i "skarbówki" fiskus odzyskał ponad 2 miliony złotych. Kwota ta dotyczy jedynie 4 oskarżonych prowadzących działalność gospodarczą korzystających z fikcyjnych faktur VAT. Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało już 76 osób, a wobec 9 z nich stosowano tymczasowe aresztowanie.

Wśród podejrzanych są głowni organizatorzy procederu wystawiania fikcyjnych faktur jak również przedsiębiorcy, którzy wykorzystali te faktury do zaniżenia należności podatkowych. Niemal wszyscy podejrzani, którym ogłoszono zarzuty przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia w przedmiocie zbywania lub nabywania fikcyjnych faktur. Przedsiębiorcy złożyli korekty zeznań podatkowych i regulują zaległe podatki.

W procederze uczestniczyło ponad 130 podmiotów

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu dotyczy zorganizowanej grupy popełniającej przestępstwa skarbowe związane z poświadczaniem nieprawdy w fakturach VAT, dokumentach podatkowych w celu uchylenia się od opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. Grupa działała w okresie od lutego 2017 roku do lutego 2019 roku. W wyniku jej działalności Skarb Państwa poniósł straty w wysokości nie mniejszej niż 16 milionów złotych.

Dotychczas w toku śledztwa ustalono ponad 130 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą pod różnymi formami prawnymi, które nabywały od członków grupy faktury VAT nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Łączna wartość należności wskazana w nierzetelnych fakturach VAT wynosi ponad 70 milionów złotych.

Śledztwo jest dynamiczne, prokuratorzy planują dalsze zatrzymania.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl