Nadzwyczajne posiedzenie KRRiT. Jest oświadczenie ws. decyzji Sienkiewicza

Anna Piotrowska
Opracowanie:
KRRiT wydała oświadczenie ws. decyzji Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu spółek mediów publicznych w stan likwidacji.
KRRiT wydała oświadczenie ws. decyzji Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu spółek mediów publicznych w stan likwidacji. Adam Jankowski/ Polska Press
KRRiT w stanowisku przyjętym na nadzwyczajnym posiedzeniu wezwała ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz wszystkie osoby wykonujące jego plecenia do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji.

Oświadczenie KRRiT ws. bezprawnego rozwiązania spółek mediów publicznych

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraża stanowczy sprzeciw wobec decyzji z 27 grudnia br. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o rozwiązaniu strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. oraz wszczęciu procedury ich likwidacji" – czytamy w stanowisku przyjętym przez KRRiT podczas nadzwyczajnego posiedzenia.

W ocenie Rady, decyzja ta została podjęta wbrew przepisom ustawy o radiofonii i telewizji, a także z naruszeniem art. 7 Konstytucji RP, w myśl którego wszystkie organy władzy publicznej mają obowiązek działania wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Jak podkreślono, rzutuje ona na cały system wartości demokratycznych w państwie, pozbawiając media publiczne realizacji misji publicznej, a tym samym ogranicza społeczeństwu dostęp do informacji i dóbr kultury.

Sienkiewicz "naraził bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne"

W stanowisku zarzucono szefowi MKiDN, że swoim działaniem naraził zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne bezpieczeństwo państwa, ponieważ systemy emisyjne spółek mediów publicznych są faktycznym elementem infrastruktury krytycznej.

Kończąc, KRRiT wezwała ministra kultury oraz wszystkie osoby wykonujące jego plecenia do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji.

Za przyjęciem stanowiska o takiej treści opowiedzieli się: Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska.

Przeciwko zagłosował Tadeusz Kowalski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl