Nagroda Nobla z fizyki za mechanikę kwantową. Prof. Łukasz Rudnicki: Eksperyment był przełomowy

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafiła do Alaina Aspecta, Johna Clausera oraz Antona Zeilingera
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafiła do Alaina Aspecta, Johna Clausera oraz Antona Zeilingera Fot. PAP/EPA
We wtorek Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Alain Aspect, John Clauser oraz Anton Zeilinger za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella oraz pionierską informatykę kwantową. - Patrząc szeroko, to bardzo dobry moment na tę konkretną nagrodę, ponieważ technologie kwantowe to jest dziedzina, która teraz w zasadzie osiąga swój boom - podkreśla w rozmowie z portalem i.pl dr hab. Łukasz Rudnicki, prof. UG z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych.

Kto otrzymał Nagrodę Nobla 2022 z fizyki?

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła we wtorek, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymuje trzech fizyków zajmujących się mechaniką kwantową. Są to:

  • Alain Aspect związany z Université Paris-Saclay oraz z podparyską politechniką (École polytechnique) w Palaiseau,
  • John F. Clauser (USA),
  • Anton Zeilinger związany z Uniwersytetem Wiedeńskim.

Naukowców uhonorowano "za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową".

- Patrząc szeroko, to bardzo dobry moment na tę konkretną nagrodę, ponieważ technologie kwantowe to jest dziedzina, która teraz w zasadzie osiąga swój boom. W wielu krajach na świecie, m.in. w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych, w Chinach badania podstawowe w tym obszarze zaczynają przechodzić w konkretne rozwiązania, które za parę lat mogą się przyczynić do skoku technologicznego - podkreśla w rozmowie z portalem i.pl prof. UG dr hab. Łukasz Rudnicki związany z Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych oraz z Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej.

Eksperyment noblistów był przełomowy

- Informatyka kwantowa, a w zasadzie informacja kwantowa, to szeroka dziedzina potocznie utożsamiana z komputerami kwantowymi, która zajmuje się wykorzystaniem efektów kwantowych do tego, aby poprawić (i to znacząco) skuteczność technologii, które mamy już dziś. Skutecznie badamy efekty na poziomie naprawdę pojedynczych obiektów kwantowych, pojedynczych fotonów, pojedynczych atomów. Eksperyment, za który przyznana została tegoroczna nagroda Nobla, był przełomowy, ponieważ udowodnił, że efekty kwantowe, o których mowa, naprawdę istnieją w naturze. Warto pamiętać, iż od zarania badań w dziedzinie informacji kwantowej i nierówności Bella, których złamania dotyczył nagrodzony eksperyment, miał miejsce pionierski udział polskich naukowców, m.in. prof. Marka Żukowskiego, który z prof. Antonem Zeilingerem współpracował od początku lat 90-tych - dodaje.

mm

Zobacz też: Podwyżka dla noblistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl