Zawsze będę uczniem tego zawodu. Wszyscy zawsze będziemy się uczyli sztuki
Złotą Żabę w konkursie głównym Thornton otrzymał za zdjęcia do filmu, który sam wyreżyserował.
"Przez cały tydzień pobytu na tym festiwalu miałem łzy w oczach, bo zdawałem sobie jeszcze bardziej sprawę, że zawsze będę uczniem tego zawodu. My wszyscy zawsze będziemy się uczyli sztuki operatorskiej" - powiedział zwycięzca konkursu głównego.
Odtwórca roli Tyriona Lannistera w znanym na całym świecie serialu "Gra o tron" Peter Dinklage odebrał nagrodę dyrektora festiwalu dla aktora.

"Dziękuję bardzo za tę nagrodę. Jestem po raz pierwszy na tym festiwalu. Chciałem podziękować twórcom festiwalu i Toruniowi. My aktorzy, gdybyśmy coś próbowali robić sami, bylibyśmy wariatami" - mówił Dinklage.
Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę dla reżysera - za całokształt twórczości. Twórca "Struktury kryształu" i "Liczby doskonałej" ocenił, że "warto próbować iść pod prąd, a nie płynąć z prądem".
"Wieloma moimi filmami starałem się płynąć pod prąd. Źródło jeszcze daleko, ale prąd coraz częściej przeciwny. Tak się wydaje, gdy człowiek przybiera w latach" - powiedział Zanussi podczas gali zakończenia festiwalu w Toruniu. "Chciałbym powiedzieć moim młodszym kolegom, że warto próbować iść pod prąd, a nie płynąć z prądem" - dodał.
Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem skończył wyższą szkołę filmową w Łodzi. Od samego początku w twórczości Zanussiego dominuje tematyka moralna, filozoficzna i psychologiczna. Do jego najważniejszych filmów z lat 60. i 70. zaliczają się "Struktura kryształu" (1969), opisująca losy dwóch kolegów z uniwersytetu, "Za ścianą" (1971), "Iluminacja" (1972) - uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno, portretująca fizyka nękanego poczuciem egzystencjalnej pustki.

W ostatnich latach Zanussi wyreżyserował filmy "Liczba doskonała" (2022) z Janem Marczewskim i Andrzejem Sewerynem w obsadzie, "Eter" (2018), w którym zobaczyć można m.in. Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyrę, "Obce ciało" (2014) m.in. z udziałem Agnieszki Grochowskiej i Agaty Buzek, komedię "Serce na dłoni" (2008), w której wystąpili m.in. Bohdan Stupka i Marek Kudełko.
W konkursie długometrażowych filmów dokumentalnych Złotą Żabę zdobył Ernesto Pardo za "Echo". Włoszka Floria Sigismondi została wyróżniona za osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów.
Laureatką nagrody dla kostiumografa została Jenny Beavan. "Doppelganger. Sobowtór" zdobył nagrodę w konkursie filmów polskich. Zdjęcia do tego filmu wykonał Bartłomiej Kaczmarek.
Wyróżnienie za harmonię. W ukazaniu obrazu szpiega
Jury oceniło, że "Doppelganger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka należy wyróżnić za harmonię w ukazaniu w ukazaniu zawodu szpiega. Złotą Żabę za zdjęcia do tego filmu otrzymał Bartłomiej Kaczmarek.
"Jestem zadowolony, że poświęciłem się temu zawodowi, bo zastanawiałem się - nad tym: co robić? - dawno temu na festiwalu Camerimage w Łodzi" - powiedział Kaczmarek. Holoubek mówił, że marzył o tej nagrodzie dla operatora, ale musiał zmienić zawód na reżysera, żeby być wyróżniony. "Było warto" - ocenił.
Nagrodę dla duetu reżyser-operator otrzymali Czech Peter Zeitlinger i Niemiec Werner Herzog.
"To jest wspaniała nagroda. Chcę podziękować festiwalowi za stworzenie znakomitych warunków dla operatorów filmowych i traktowanie ich pracy, jako sztuki" - powiedział operator Zeitlinger. "Chcę bardzo podziękować człowiekowi, który zabrał mnie do najzimniejszych, najgorętszych, najbardziej wilgotnych i suchych miejsc na świecie. Szkoda, że nie ma go dziś z nami, ale złapał zapalenie płuc w jakimś samolocie, bo dużo podróżował ostatnio" - dodał, wspominając nieobecnego w Toruniu reżysera Wernera Herzoga.
Widzowie uznali, że najlepszym filmem 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage był "Poor Things" (Biedne Istoty).
Festiwal pozostanie w Toruniu?
Dyrektor Marek Żydowicz powiedział na zakończenie festiwalu, że jego twórcy starają się wszelkie napięcia przekuwać na coś pozytywnego. "Nie jest to łatwe" - ocenił.
"Dzięki pracownikom Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i współpracy z Urzędem Miasta Torunia ruszyła budowa centrum festiwalowego" - podkreślił Żydowicz.
Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, iż "festiwal napełnił wszystkich wielkich optymizmem, że film na zawsze pozostanie wielkim dziełem wielkich twórców".
"To była już 31. odsłona dzieła Marka Żydowicza i Kazimierza Suwały (dyrektor ECFC - PAP). (…) W tym roku rozpoczęliśmy budowę miejsca, które na stałe zakotwiczy festiwal w Toruniu" - przypomniał Zaleski.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki mówił, że festiwal "po raz kolejny otworzył bramę do Europy, do świata".
"Chodząc po mieście w ostatnich dniach miałem wrażenie, że mówiący po polsku są w mniejszości" - podkreślił Całbecki.
Cameraimge: Toruń-Łódź-Bydgoszcz-Toruń
Festiwal EnergaCamerimage w 2019 roku, po 20 latach, wrócił do Torunia, gdzie odbywał się w latach 1993-99. Później przeniesiony został do Łodzi, a w 2010 roku do Bydgoszczy. Do 2025 roku ma powstać w Toruniu gmach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, jego koszt wyliczono na 600 mln zł. Umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali pod koniec września 2019 roku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor festiwalu i jego pomysłodawca Marek Żydowicz. Budowa studia filmowego rozpoczęła się w listopadzie.
Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.
Lista nagrodzonych w EnergaCameraimage
Laureaci EnergaCAMERIMAGE 2023
Konkurs główny
Złota Żaba: The New Boy
zdjęcia - Warwick Thornton
reżyseria - Warwick Thornton
Srebrna Żaba: El Conde
zdjęcia - Ed Lachman
reżyseria - Pablo Larraín
Brązowa Żaba: Poor Things
zdjęcia - Robbie Ryan
reżyseria - Yorgos Lanthimos
*** *** ***
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu: The Zone of Interest
zdjęcia - Łukasz Żal
reżyseria - Jonathan Glazer
*** *** ***
Konkurs polskich filmów
Najlepszy polski film: Doppelgänger. The Double
zdjęcia - Bartłomiej Kaczmarek
reżyseria - Jan Holoubek
*** *** ***
Konkurs etiud szkół filmowych i artystycznych
STUDENCKA NAGRODA IM. LASZLO KOVACSA
Złota Kijanka – Cremation, Or The Quarantine Hotel
zdjęcia - Wen Lau
reżyseria - Ning Qian
school: National Taiwan University of Arts (NTUA)
Srebrna Kijanka: Plastic Touch
zdjęcia - Celia Morales
reżyseria - Aitana Ahrens
szkoła: The Madrid Film School (ECAM)
Brązowa Kijanka: Poor Boy Long Way from Home
zdjęcia - Tuur Oosterlinck
reżyseria - Jonas Hollevoet
szkoła: Sint-Lucas School of Arts, Brussel (LUCA)
*** *** ***
Konkurs filmów dokumentalnych
Złota Żaba — najlepszy film dokumentalny: The Echo
zdjęcia - Ernesto Pardo
reżyseria - Tatiana Huezo
*** *** ***
Konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych
Złota Żaba — najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Oasis
zdjęcia - Myriam Payette
reżyseria - Justine Martin
*** *** ***
Konkurs debiutów reżyserskich
Pod Patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP)
Najlepszy debiut reżyserski: Inshallah a Boy
zdjęcia - Kanamé Onoyama
reżyseria - Amjad Al-Rasheed
*** *** ***
Konkurs debiutów operatorskich
Pod Patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP)
Najlepszy debiut operatorski: A Song Sung Blue
zdjęcia - Jiayue Hao
reżyseria - Zihan Geng
*** *** ***
Konkurs Videoklipów
Najlepszy Videoklip: Son Lux „Undertow”
zdjęcia - Drew Bienemann
reżyseria - Alex Cook
*** *** ***
Konkurs seriali TV
Najlepszy pilot: The Offer: A Seat at the Table
zdjęcia - Salvatore Totino
reżyseria - Dexter Fletcher
*** *** ***
Nagroda publiczności
Poor Things
zdjęcia - Robbie Ryan
reżyseria - Yorgos Lanthimos
KONKURS SPOTÓW REKLAMOWYCH “FUNDUSZE EUROPEJSKIE W KADRZE”
Organizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego
NAJLEPSZY SPOT REKLAMOWY (DO 45 SEKUND)
Nagroda Główna: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych – „Pełna kulturka na Pradze”
Wyróżnienie: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – „Sygnał Kultury”
Nagroda Publiczności: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych – „Pełna kulturka na Pradze”
NAJLEPSZY SPOT REKLAMOWY (DO 3 MINUT)
Nagroda Główna: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – „Fundusze Europejskie… łatwiej po nie sięgnąć”
Wyróżnienie: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – „Reżyser”
Nagroda Publiczności: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – „Reżyser”
NAGRODA SPECJALNA
Nagroda za najlepsze zdjęcia w spocie: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych – „W rytmie Funduszy Europejskich”
Źródło: PAP
rs
