Najczęstsze grzechy plażowiczów. Te zachowania nie tylko wkurzają, ale są zagrożeniem dla życia. Tego nigdy nie rób nad wodą

JK
Jakie są najczęstsze grzechy plażowiczów? Nie chodzi wyłącznie o przestrzeganie zasad savoir-vivre'u, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Przejdź dalej by dowiedzieć się, jakie zachowania są najbardziej niebezpieczne.
Jakie są najczęstsze grzechy plażowiczów? Nie chodzi wyłącznie o przestrzeganie zasad savoir-vivre'u, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Przejdź dalej by dowiedzieć się, jakie zachowania są najbardziej niebezpieczne. Toltek / Getty Images
Co roku bilans wakacji przyprawia o ciarki. Największym problemem wypoczynku nad wodą są utonięcia. W 2020 roku było to 460 przypadków, w 2019 - 471. Choć tendencja jest spadkowa, wakacje 2021 już zostały naznaczone śmiertelnym piętnem. Co sprawia, że mamy problem z bezpieczeństwem na plaży? Jakie grzechy popełniamy najczęściej? Konsekwencje niektórych, z pozoru drobnych przewinień, mogą być tragiczne. Przeczytaj o nich w galerii.

Tragiczne statystyki
Zgodnie z danymi udostępnionymi na stronie polskiej policji, w tym roku w wodzie zginęło już 126 osób (stan na 21.07.2020). Mowa tylko o czerwcu i lipcu. Co roku podczas wakacji życie w wyniku utonięcia tracą setki osób. Jak wynika ze statystyk, są to głównie mężczyźni.

W 2020 roku na terenie Polski odnotowano 483 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 460 osób, w tym 48 kobiet. - statystyka.policja.pl

Jak wynika z raportu Pawła Majchera opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sierpniu 2018 roku, pod względem liczby utonięć Polska nadal jest czarną plamą w Unii Europejskiej. Według opracowania Najwyższej Izby Kontroli jesteśmy liderem w tym niechlubnym rankingu. (źródło)

Według statystyk NIK, podczas gdy w całej Europie w latach 2012-2015 na 100 tys. mieszkańców tonęła 1 osoba, w Polsce były to 2 osoby.

Niestety, wiele osób postanawia zażyć orzeźwiającej kąpieli w nietrzeźwym stanie. To kolejne zagrożenie, które tylko podbija tragiczne statystyki. Spośród 460 utonięć w 2020 roku, aż 117 dotyczyło osób po spożyciu alkoholu. Daje to ponad 25% wszystkich przypadków. Jakie są najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą?

  • alkohol
  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym
  • nieostrożność podczas przebywania nad wodą

To tylko niektóre grzechy popełniane na plaży. Co jeszcze mamy na sumieniu?
Sprawdź w galerii.

Choć do listy zagrożeń można z pewnością zaliczyć także brawurę, okazuje się, że to najstarsi najczęściej tracą życie nad wodą. W 2019 roku osoby powyżej 50 roku życia odpowiadały za prawie 46% wszystkich utonięć. Na 471 wszystkich przypadków, 216 stanowili seniorzy.

Jak wskazuje Paweł Majcher:

Zaskakuje jednak bardzo duża liczba ofiar wśród najstarszych, których w wodzie ginie aż trzykrotnie więcej niż dzieci i młodzieży. Dlatego teraz to właśnie do seniorów powinny być skierowane kampanie informacyjne uświadamiające zagrożenia płynące z wypoczynku nad wodą, z jednoczesnym wskazaniem, jak robić to bezpiecznie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl