Najlepsze sposoby na kaca? Zobacz

Peta Bee, Tłumaczenie Zbigniew Mach
Trudno uniknąć kaca - zwłaszcza o tej porze roku. Dobrze wiemy, że nie stanowi on przyjemnego doświadczenia.

Kacem zajmuje się najnowsza publikacja zamieszczona w czasopiśmie „Add-iction”.

Takie mizerne samopoczucie towarzyszy nam średnio przez sześć i pół godziny. Przy czym jedna na osiem osób przyznaje, że jej ostatni kac trwał pół dnia. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Cancer Research UK.

Co naprawdę sprawia, że po (prze)piciu czujemy się aż tak źle? I - ważniejsze - co możemy zrobić, aby zmniejszyć nasze „cierpienia”. Odpowiedź badaczy nie brzmi tak optymistycznie, jakbyśmy chcieli.

Producenci suplementów i toników wzmacniających pragną byśmy wierzyli, że nic nas przed kacem nie uratuje. - Dzieje się tak dlatego, bo wciąż nie jesteśmy do końca pewni, co powoduje kaca - mówi zajmujący się badaniem wpływu alkoholu na nasze zdrowie pracownik naukowy University of the West of England w Bristolu, Sean Johnson. Jest on również członkiem Alcohol Hangover Reserach Group (AHRG).

- Naukowcy mają pewne koncepcje, które obecnie badamy. Nie posiadamy jednak jeszcze dogłębnej wiedzy na temat tego, co dzieje się w naszym ciele w okresie między spożyciem alkoholu a tym, gdy budzisz się mając poczucie, że jesteś jak wyżęta ścierka - mówi Johnson.

Na pewno wiemy, że kiedy pijemy, wzrasta zawartość alkoholu we krwi. A im jest wyższa, tym gorszego kaca możemy oczekiwać. Według Johnsona najcięższego doświadczamy wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi osiąga wartość zero, co zwykle następuje od 12 do 14 godzin po przestaniu picia. Dlaczego tak się dzieje? Wprawdzie pozbyliśmy się już alkoholu, ale zostawione przezeń toksyny osiągają swój szczyt.

- Kac to wynik [działania] toksycznych substancji, takich jak aldehyd octowy, które są produktami metabolizmu alkoholu i przyczyniają do tego, że pocimy się i odczuwamy nudności. Największe ich stężenie odnotowujemy po 12-14 godzinach od zakończenia picia - mówi Sally Adams wykładowczyni psychologii zdrowia na Uniwersytecie w Bath i członkini AHRG.

Wpływ na występowanie objawów kaca ma także wzrost [stężenia] innych substancji chemicznych. - Początkowo alkohol powoduje zwiększenie poziomu odpowiedzialnego za dobry nastrój neuroprze-kaźnika dopaminy. Najpierw czujesz się świetnie, potem pojawia się reakcja immunologiczna, która uruchamia cytokiny prozapalne powodujące uczucie gorąca i mdłości - dodaje Adams.

Swoją rolę w kwestii „ciężkości” kaca odgrywa także to, co pijemy. Z jego gorszą postacią wiąże się wysoki poziom kongenerów - związków odpowiedzialnych za fermentację. Większy występuje w alkoholach o ciemnym kolorze, takich jak burbon i whisky, mniejszy w „jasnych” - na przykład dżin i wódka.

Aby uniknąć ciężkiego kaca zmieńmy rodzaj pitego alkoholu. Co jeszcze? Naukowcy z australijskiej agencji Commonwealth Scientific and Industrial Research Organi-zation, przeprowadzili badania, wykazały one, że wypicie 220 ml koreańskiej odmiany soku gruszkowego przed piciem alkoholu, może zredukować jego poziom we krwi o 20 proc i kac mniejszy.

Tą konkretną odmianę gruszki sprzedaje się w supermarketach w Wielkiej Brytanii. Jej składniki mają oddziaływać na kluczowe enzymy odpowiedzialne za metabolizm alkoholu - dzięki temu organizm szybciej eliminuje alkohol. - U osób, które spożyły sok gruszkowy odnotowano obniżenie we krwi poziomu acetaldehydu, toksycznego metabolitu uznawanego za odpowiedzialnego za objawy kaca - piszą w swoim raporcie członkowie CSIRO. W grupie uczestników badania spożywającej sok z gruszki odnotowano niższe nasilenie objawów kaca, niż w grupie przyjmującej napój placebo. Zastosowano przy tym 14-punktową skalę pomiaru nasilenia objawów kaca.

Alternatywa? Możesz spróbować zwiększyć spożycie szparagów. Wyniki badania z 2009 roku opublikowane w „Journal of Food Science” wykazały, że aminokwasy i minerały zawarte w ekstrakcie z szparagów mogą łagodzić [objawy] kaca i chronić komórki wątroby przed toksynami.

Zdaniem ekspertów takie środki „zapobiegawcze” mogą pomóc. W niczym jednak nie pomoże pita na kacu Krwawa Mary. - Próba leczenia kaca alkoholem jest skazana na niepowodzenie - mówi Laura Veach, pracownik naukowy Wake Forest School of Medicine w Północnej Karolinie. Klin może chwilowo złagodzić mękę przepicia, bo zwiększa ilość alkohol w organizmie. - To jednak żaden lek na kaca. Zwykła sztuczka maskująca objawy, które w końcu i tak się pojawią - mówi Veach.

Mamy też złą wiadomość dla pijących starszych osób, ponieważ - tak, tak - z czasem objawy kaca ulegają pogorszeniu. Dlaczego? Bo wraz z wiekiem nasz organizm zatrzymuje coraz mniej wody. Im mniej płynu w organizmie, tym mniej jest on zdolne do rozcieńczania alkoholu, co oznacza, że spożywany alkohol osiąga większe stężenie, a przez to działa z większą mocą.

- Również kobiety w okresie menopauzy są narażone na doświadczanie silniejszego kaca - twierdzi Liz Earle, ekspertka w dziedzinie dobrego samopoczucia i autorka „The Good Menopause Guide”. - W okresie okołomenopauzalnym, i poza nim, zawartość wody w organizmie zmniejsza się, a zatem wszelki spożyty alkohol osiąga większe stężenie - pisze Earle.

Johnson dodaje z kolei, że tego rodzaju związek jest naukowo uzasadniony. - Zarówno spożywanie alkoholu, jak i [przechodzenie] menopauzy, wywołuje reakcję immunologiczną oraz powodują podwyższenie poziomu cytokin [...] odpowiedzialnych za podobne w obu przypadkach objawy, jak na przykład uderzenia gorąca. [Spożywanie] alkoholu w połączeniu z menopauzą może prowadzić do podwójnego „uderzenia” - wzmocniona reakcja zwiększa wiele objawów menopauzy takich, jak bezsenność czy zmęczenie - mówi Johnson.

Bez względu na wiek, wpływ na stopień dokuczliwości kaca mają również nasze geny, co wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby „cierpią” nad ranem bardziej niż inne. - Wszyscy reagujemy na alkohol inaczej. Niektórzy są bardziej wrażliwi na jego działanie, niż inni. Jedni znakomicie radzą sobie z metabolizmem alkoholu, co oznacza, że odczuwają mniejsze objawy kaca. Drudzy przeżywają ostre skutki ubo-czne nawet po niewielkiej wypitej ilości - dodaje Johnson.

Czy wypicie szklanki wody przed snem zapobiega kacowi? Niestety nie, twierdzą eksperci. Chociaż odwodnienie organizmu odgrywa swoją rolę, gdy chodzi o nasilenie kaca, nic nie potwierdza, że ono samo odpowiada za twoje samopoczucie następnego dnia.

- Kac to coś więcej niż tylko kwestia odwodnienia - mówi Adams. - Po spożyciu dużej ilości alkoholu, obserwujemy objawy [przypominające] zapalenie żołądka i jelit oraz brak równowagi elektrolitów, czyli jonów soli. Wszystko to razem przyczynia się do objawów kaca. Szklanka wody nic tu nie da.

W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka środków na kaca. Niektóre z nich zawierają związek ziołowy dihy-dromirycetynę. Badania na szczurach wykazały, że przyjmujące go zwierzęta natychmiast trzeźwiały. Wszystkie te środki mają na celu zmniejszenie naszych rannych „męczarni”. Działają? Zdaniem Johnson w przypadku niektórych osób mogą pomóc łagodzić pewne objawy, takie jak odwodnienie i utrata soli w organizmie, ale żaden nie przyspieszy pełnego dojścia do siebie. - Na razie nie znamy niczego, co pomogłoby przezwyciężyć związane z kacem zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym - koncentrację, pamięć czy sprawność psychomotoryczną - mówi Johnson.

Pozostaje tylko najlepszy sposób - metoda prób i błędów. - Jednym pomogą napoje z elektrolitami, innym leki przeciwbólowe i banany. Zawsze potrzebny jest wypoczynek i regeneracja. Trzeb przeczekać, aż alkohol „wyparuje”, a organizm zacznie funkcjonować normalnie - dodaje Johnson.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najlepsze sposoby na kaca? Zobacz - Plus Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl