Aktualizacja 26 września, godzina 9.22
Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Kołbaskowo informuje, że szczyt fali powodziowej z prognozowanymi wezbraniami wód na rzece Odrze Zachodniej spodziewany jest z 28/29.09.2024r.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa, zamknięte zostaną drogi w miejscowościach Moczyły, Siadło Dolne. Zakaz poruszania się obowiązuje od 27.09.2024 godz. 24.00 do dnia 8.10.2024 r. do godz. 24.00. Zakaz nie dotyczy pojazdów mieszkańców wsi Siadło Dolne i Moczyły w celu dojazdu do posesji.
Aktualizacja godzina 15.43
W związku z zagrożeniem powodziowym zostały zamknięte drogi w powiecie gryfińskim:
- droga gminna Krajnik Dolny - Zatoń ( pow. gryfiński),
- droga gminna od miejscowości Czelin w kierunku zjazdu do rzeki Odry (pow. gryfiński),
- droga gminna od miejscowości Gozdowice w kierunku dojazdu do przeprawy promowej na Odrze (pow. gryfiński),
Stan na 24 września
- Uspokajam wszystkich mieszkańców zachodniopomorskiego, że na razie prognozy mamy bardzo dobre i miejmy nadzieję, że nie wystąpią żadne negatywne zjawiska - powiedział Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.
Według informacji z wczoraj stany alarmowe na Odrze w naszym regionie mają być przekroczone 25 września, po południu w Kaleńsku w powiecie myśliborskim w gminie Boleszkowice. Na wodowskazie w Gozdowicach fala osiągnie szczyt 27 września i będzie to 80 cm powyżej stanu alarmowego. W Bielinku stan Odry ma osiągnąć 682 cm.
- Co nie grozi uszkodzeniem wałów i ryzykiem powodziowym - uspokajał Michał Durka, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Fala wezbraniowa będzie przechodzić przez nasz region nawet kilkanaście dni.
- Jesteśmy przekonani, że przejdzie ona gładko i ewentualnie dojdzie jedynie do kilku przecieków. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą całą dobę monitorować stan wałów przeciwpowodziowych - poinformował Rudawski.
Gdyby prognozy hydrologiczne uległy pogorszeniu i doszło do wystąpienia cofki przy jednoczesnym przejściu fali powodziowej, to wówczas zagrożone byłyby miejscowości: Gozdowice, Bielinek, Piasek, Widuchowa, Gryfino, a w Szczecinie: Wyspa Pucka, rejon Mostu Długiego, a dalej miejscowości Trzebież i Wolin. Gotowe są plany ewakuacji ludności do szkół.
- To jest tylko scenariusz, bo prawdopodobieństwo ewakuacji jest absolutnie minimalne - zaznaczył wojewoda.
Problemem jest liczba mieszkańców Wyspy Puckiej. Zameldowanych jest na niej niespełna 300 osób, ale według szacunków mieszka tam na ogrodach działkowych 4000-5000 ludzi.
Jest też dobra informacja dla mieszkańców tej części Międzyodrza. Wody Polskie zaczęły kosić na wałach przeciwpowodziowych. O zarośniętych wałach na wyspie, które nie były wykoszone od roku, pisaliśmy na łamach „Głosu”. Skąd opóźnienie w tych pracach?
- Wynika to niestety z procedur administracyjnych i odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej, natomiast w tej chwili wszyscy wykonawcy w obrębie Szczecina czy Gryfina są wyłonieni i przystąpili do koszenia - wyjaśnił Durka. - Jednak przeglądy techniczne wałów wykonujemy na bieżąco i wszystkie są w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu.
Wody Polskie poinformowały również, że w sytuacji, gdy woda w Odrze osiągnie poziom 575 cm, to strona niemiecka otworzy jazy na wysokości Bielinka, żeby fala wezbraniowa rozlała się na poldery. Dodajmy, że z powodu zagrożenia podtopieniami, 25 września mają zostać zamknięte drogi na odcinkach: Kaleńsko- Szumiłowo, Chlewice-Porzecze, Gryfino-Mescherin i Osinów Dolny-Stary Kostrzynek. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył mieszkańców
- To są drogi, które mogą być zalane i na wszelki wypadek je zamykamy. Są wyznaczone objazdy, nie są to drogi, które mocno zdezorganizują ruch - tłumaczy wojewoda.
