IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał Polaków o ocenę skutków ostatnich dwóch politycznych decyzji – powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki, a także ponownego wyboru Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
„Opinie te są tym ważniejsze, że rywalizację obu polityków obserwujemy od lat (z przerwą na unijną misję byłego szefa PO), a następne wybory jesienią 2023 roku, jeśli odbędą się w wyznaczonym czasie, będą prawdopodobnie ostatnią szansą na konfrontację ich osobowości i pomysłów na Polskę" – napisał „Rz”.
Tusk zmieni politykę?
Jako pierwsze pytanie zadano: Czy powrót Donalda Tuska do polskiej polityki zmieni polityczny układ sił?
45,8 procent odparło twierdząco. W tym 12,8 procent odpowiedziało, że „zdecydowanie zmieni”, a 33 procent, że „raczej zmieni”.
Odmienne zdanie ma 35,5 procent ankietowanych. W tym 13,5 procent uważa, że powrót byłego premiera zdecydowanie nie zmieni układu sił, za 22 procent, że „raczej nie zmieni”.
18,7 procent wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.
"Ciekawe jest to, że w perspektywę zmiany układu politycznego przez Tuska bardziej wierzą kobiety (55 proc.) niż mężczyźni – (38 proc.)" - napisano.
Kaczyński ponownie prezesem PiS
Drugie pytanie badania odnosiło się do Jarosława Kaczyńskiego. Czy wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa PiS wzmocni czy osłabi tę partię? – zapytano Polaków.
Tutaj zdania były bardzo wyrównane. 25,7 procent badanych uznało, że wybór wzmocni PiS. W tym 7,1 procent odpowiedział, że „zdecydowanie wzmocni”, a 18,6 porcent, że „raczej wzmocni”.
Zdanie przeciwna ma 23,5 procent Polaków. 9,3 procent odpowiedziało, że ponowny wybór Jarosława Kaczyńskiego „zdecydowanie osłabi” PiS, a 14,2 procent, że „raczej osłabi”.
Aż 39,2 procent badanych nie odpowiedziało na pytanie.
„Wyborcy PiS nie wyobrażają sobie natomiast, że kolejny wybór prezesa Kaczyńskiego mógłby osłabić partię – takiego zdania jest zaledwie 1 proc. badanych wyborców partii rządzącej” – przekazała „Rz”.
Badanie CATI przeprowadzono w dniach 5-6 lipca na 1100 osobowej grupie respondentów.
Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...
