Spis treści
Najważniejsze wydarzenia 2024 roku na świecie
Choć apele o pokój płyną z różnych stron, sytuacja na świecie wcale nie uspokaja się. Wciąż trwa wojna na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie co prawda doszło do zawieszenia broni pomiędzy Izraelem a Hamasem, ale nie ma wcale pewności, że potrwa ono długo. W Syrii obalono reżim Baszara al-Asada, ale to nie oznacza, że walki się zakończyły. W kwietniu było o krok od otwartej wojny między Izraelem a Iranem.
Duże znaczenie dla tego, jak wyglądać w najbliższym czasie będzie świat, ma rezultat wyborów prezydenckich w USA. Donald Trump pokonał Kamalę Harris i ponownie zasiądzie w Białym Domu. W Europie czekają nas przyspieszone wybory w Niemczech, a we Francji wciąż nie opanowano kryzysu politycznego.
Nie można także zapomnieć o ofiarach zamachów terrorystycznych, takich jak ten na halę koncertową w Krasnogorsku pod Moskwą czy na jarmark świąteczny w Magdeburgu w Niemczech.
Polska w 2024 roku. Najważniejsze momenty
Wielu Polaków nie może żyć bez polityki i ta oczywiście była ważnym elementem codziennego życia. Są jednak momenty, które powodują, że na pierwszy plan wychodzi co innego, w tym walka o przetrwanie. To właśnie miało miejsce we wrześniu w południowo-zachodniej Polsce, gdy uderzyła w nią powódź. Zginęło wówczas 9 osób, a straty szacowane są na miliardy złotych.
Wracając do polityki. Jedną z centralnych postaci wydarzeń politycznych w Polsce był poseł PiS i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, symbol tzw. rozliczeń, jakie próbuje prowadzić obecna ekipa rządząca. Polityk, który odpowiadał za Fundusz Sprawiedliwości, ostatecznie wyjechał na Węgry gdzie... poprosił o azyl polityczny.
Na początku roku politykę zdominowało osadzenie w więzieniu posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a następnie kampanie przed wyborami samorządowymi oraz europejskimi. W 2025 roku wybierzemy prezydenta, a Polska będzie sprawować półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Nie sposób przewidzieć, co tak naprawdę wydarzy się w 2025 roku, ale na pewno można założyć, że będzie on równie ciekawy co mijające 12 miesięcy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!