Spis treści
- Rzecznik KE o Europejskim Nakazie Aresztowania
- Adam Bodnar o wyjeździe Marcina Romanowskiego
- Marcin Romanowski usłyszy kolejne zarzuty
- Marcin Romanowski odpowiada Adamowi Bondarowi
- Poseł Romanowski: W Polsce panuje bezprawny reżim
- Marcin Romanowski na Węgrzech. Komentuje Donald Tusk.
- Azyl dla Marcina Romanowskiego. Ambasador Węgier wezwany do MSZ
- Spór na linii Polska - Węgry o Marcina Romanowskiego
- Marcin Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech
Rzecznik KE o Europejskim Nakazie Aresztowania
– Po pierwsze, nie komentujemy konkretnych przypadków. Mogę powiedzieć, że państwa członkowskie mają obowiązek wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania" –powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.
Dodał, że w tym przypadku sędzia na Węgrzech będzie musiał przeanalizować Europejski Nakaz Aresztowania, aby stwierdzić, czy wystąpiły pewne przesłanki, na podstawie których może odmówić jego wykonania.
– Ta finalna decyzja, jeśli chodzi o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, będzie musiała zostać podjęta w ciągu 60 dni – przypomniał de Keersmaecker.
Jeśli chodzi o azyl, poziom ochrony praw podstawowych i wolności we wszystkich państwach członkowskich jest taki, że wszystkie te kraje są uznawane za bezpieczne - dodał rzecznik.
Dlatego – jak podkreślił - państwo UE może uznać wnioski o azyl złożone przez inny kraj członkowski za dopuszczalne jedynie w bardzo wyjątkowych okolicznościach.
Adam Bodnar o wyjeździe Marcina Romanowskiego
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do sprawy, podkreślił na piątkowej konferencji, że w momencie rozpoczęcia śledztwa dot. Funduszu Sprawiedliwości "nikt nie powiedziałby”, że pod koniec roku „wszelkie stosowane wcześniej obstrukcje, okażą się nieskuteczne”, a osoba podejrzana w sprawie „będzie musiała chronić się u Viktora Orbana i poszukiwać azylu politycznego na Węgrzech”.
W ocenie Bodnara nikt również nie spodziewał się, że sprawa FS „będzie wykorzystywana do budowania czy pogłębiania tych napięć, jeśli chodzi o relacje z Węgrami czy w ramach Unii Europejskiej”.
Minister zapowiedział, że ws. Romanowskiego będzie konieczne zaangażowanie Unii Europejskiej oraz Rady Europy.
– Nie możemy pozwolić sobie na to, aby osoby, które są podejrzewane o popełnienie tak poważnych przestępstw, po prostu uciekały przed polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Bodnar, po czym zadeklarował, że Polska będzie "zawsze podejmowała wszelkie możliwe działania", by sprowadzić osoby podejrzane do kraju w celu ich odpowiedzi przed polskim wymiarem sprawiedliwości.
W ocenie ministra, sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest cały czas rozwojowa. Będą w jej sprawie podejmowane kolejne działania.
– Bynajmniej nie zejdziemy z linii dalszego wyjaśnienia tej sprawy – podkreślił Bodnar.
Marcin Romanowski usłyszy kolejne zarzuty
Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk w piątek podkreślił, że śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości trwa i będzie kontynuowane niezależnie od zbiegnięcia Romanowskiego na Węgry.
– To nie oznacza, że wątki z jego udziałem zostały w jakikolwiek sposób „zatamowane”. Już dzisiaj prokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Romanowskiego o kolejnych siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej związanych z wydatkowaniem przez niego w sposób przestępczy środków z Funduszu Sprawiedliwości – powiedział.
Jak zapowiedział, najpierw prokuratura skieruje do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiego w zakresie tych zarzutów.
Marcin Romanowski odpowiada Adamowi Bondarowi
Posła Romanowskiego – który w piątek był gościem telewizji Republika – nie dziwi reakcja Bodnara, ponieważ – jak mówił – „azyl udzielony politykowi opozycji przez państwo członkowskie UE, z innego państwa członkowskiego, to rzeczywiście sytuacja bezprecedensowa". Jego zdaniem, przyznanie mu prawa do azylu przez Węgry potwierdza, że „w Polsce mamy do czynienia z prześladowaniami politycznymi”.
– Nie mamy do czynienia w Polsce z uczciwym wymiarem sprawiedliwości, ale z politycznie sterowanymi prokuratorami i sędziami – ocenił.

Przekonywał, że decyzja o azylu jest zgodna z ustawodawstwem węgierskim, węgierską ustawą o uchodźcach, a także z traktatami europejskimi. W związku z tym wszystkie aspekty prawne - jego zdaniem – zostały wzięte pod uwagę.
Romanowski był też pytany o zapowiadane przez prokuratora krajowego siedem nowych zarzutów wobec jego osoby. Jego zdaniem, mówienie o tych zarzutach na konferencji prasowej pokazuje, że „mamy do czynienia z polityką”.
– Podchodzę do tego ze spokojem. Mówiłem wielokrotnie, dotychczas poddawałem się tym bezprawnym działaniom, ale w którymś momencie trzeba było powiedzieć „stop” – powiedział poseł.
Podkreślił, że „w żaden sposób” nie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, tylko broni się przed „jawnym, oczywistym bezprawiem i represjami politycznymi”.
Poseł Romanowski: W Polsce panuje bezprawny reżim
– Im wcześniej skończy się ten bezprawny reżim, tym szybciej będę mógł stanąć przed rzeczywistym wymiarem sprawiedliwości – zadeklarował poseł PiS.
Zdaniem Romanowskiego, czynności prokuratury z nim związane, to „tylko pretekst, żeby uderzać w cały obóz zjednoczonej prawicy, Prawa i Sprawiedliwości - w tym w byłego szefa MS Zbigniewa Ziobrę oraz w prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego".
O tym – według Romanowskiego – świadczyć ma odrzucenie sprawozdania finansowego PiS. Jak mówił, „gdyby spojrzeć z dystansem i stwierdzić, że rządzący bezprawnie chcą doprowadzić do, tak naprawdę faktycznej likwidacji największej partii opozycyjnej, to brzmi jak Białoruś".
Marcin Romanowski na Węgrzech. Komentuje Donald Tusk.
Do sprawy wyjazdu Marcina Romanowskiego na Węgry w piątek odniósł się także premier Donald Tusk.
– Jest to także symboliczne, bo – jak wiecie – ten koniec prezydencji węgierskiej obfituje w dziwne zdarzenia. Nie spodziewałem się, że ci, którzy uciekają przed wymiarem sprawiedliwości, skorumpowani urzędnicy, będą mogli już wybierać pomiędzy Łukaszenką a Orbanem, szukając schronienia przed wymiarem sprawiedliwości – mówił szef rządu.
Przypomniał, że przed polskim wymiarem sprawiedliwości uciekano już w różnych kierunkach.
– Uciekali różni ludzie - ci, którzy czują się sprawcami różnych przestępstw drogowych, zabójstw czy korupcji. (Oni) uciekają i będą uciekali. Jeden siedzi w Londynie, jeden szukał schronienia na Dominikanie, jeden szuka schronienia w (Zjednoczonych) Emiratach (Arabskich), jeden uciekł wprost do Łukaszenki – mówił premier.
Zapowiedział, że niezależnie od „trików i ucieczek”, takie osoby nie pozostaną bezkarne.
– Wszyscy, którzy myślą, że będą mogli korzystać z tych trików i ucieczek i pozostać bezkarni, mylą się – dodał Tusk.
Azyl dla Marcina Romanowskiego. Ambasador Węgier wezwany do MSZ
W piątek przed południem w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych stawił się István Íjgyártó, ambasador Węgier w Polsce. Jak przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński, rozmowa trwała około 10 minut, węgierskiemu dyplomacie została wręczona nota protestacyjna związana z decyzją rządu węgierskiego o przyznaniu azylu Marcinowi Romanowskiemu.
Rzecznik MSZ dodał, że ponadto polski ambasador na Węgrzech Sebastian Kęciek został wezwany do kraju na bezterminowe konsultacje.
Wcześniej komunikat w sprawie wezwania ambasadora Węgier MSZ zamieściło na swojej stronie internetowej.
„Decyzję rządu premiera Viktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania, uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczypospolitej Polskiej i sprzeczny z elementarnymi zasadami obowiązującymi państwa członkowskie Unii Europejskiej” – czytamy w oświadczeniu.
Jak podkreślono, „uzasadnienie tej decyzji rzekomymi prześladowaniami politycznymi jest obraźliwe dla obywateli i polskich władz”.
„W reakcji na takie działanie zostanie dziś do MSZ wezwany Ambasador Węgier w Polsce, który otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie” – napisano w komunikacie.
Spór na linii Polska - Węgry o Marcina Romanowskiego
Resort polskiej dyplomacji poinformował również, że polski ambasador w Budapeszcie został wezwany na konsultacje do Warszawy.
„Zwracamy uwagę, że przyznanie ochrony międzynarodowej w którymkolwiek z państw członkowskich UE nie zwalnia tego kraju z obowiązku wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Decyzję w tym zakresie może podjąć jedynie niezależny i niezawisły sąd, gdyż ma ona wyłącznie wymiar prawny, a nie polityczny” – pisze MSZ.
Ministerstwo zapowiada także podjęcie dalszych kroków.
„Jeśli Węgry uchybią europejskim zobowiązaniom, Polska wystąpi także do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania w sprawie Węgier zgodnie z art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej” – zadeklarowano.
Marcin Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech
W czwartek późnym popołudniem okazało się, że poszukiwany poseł PiS i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.
Poinformował o tym jego pełnomocnik mec. Bartosz Lewandowski.
Sam polityk zabrał głos na ten temat w Telewizji Republika. Oskarżył obecnie rządzących, których nazwał „bezprawnym reżimem” o to, że „nie gwarantują obecnie istnienia apolitycznego wymiaru sprawiedliwości”.
„Powiedzmy sobie jasno, to są przestępcy, ludzie, którym grozi dożywocie, bo tyle grozi komuś, kto w sposób siłowy nie tylko dąży, ale doprowadził już do zmiany konstytucyjnego ustroju państwa, przejmując jedną z najważniejszych instytucji, czyli prokuraturę” – mówił Romanowski.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: PAP, i.pl