Najwięcej studentów łączy pracę z nauką w Holandii. Jak na tle państw europejskich wygląda Polska?

Pracujący studenci
Pracujący studenci fot. wavebreakmediamicro/ 123rf.com
Zapewnienie młodym ludziom dobrego wykształcenia to ważny cel – wszak to one determinują przyszłość. Szybkość przechodzenia młodych ludzi z edukacji na rynek pracy jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych państwach członkowskich UE. W niektórych krajach młodzi ludzie podejmują pracę, np. w formie pracy w niepełnym wymiarze godzin, pracy weekendowej lub pracy studenckiej, nadal formalnie uczestnicząc w edukacji.

Z badań Eurostatu wynika, że w 2021 r. 23% młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat objętych nauką w szkole, czy też studiami, było również zatrudnionych, a kolejne 3% intensywnie szukało pracy i było gotowych do podjęcia pracy.

Wśród państw członkowskich UE najwyższy odsetek uczniów i praktykantów w wieku 15-29 lat, którzy byli zatrudnieni podczas nauki w 2021 r., miała Holandia (70%), a następnie Dania (49%) i Niemcy (42%). Z kolei najniższy odsetek zatrudnienia wśród studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat odnotowano w Rumunii (2%), na Słowacji (4%), na Węgrzech i w Bułgarii (po 5%).

Z kolei najwyższy odsetek studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat, którzy byli bezrobotni (co oznacza, że ​​szukali pracy i byli gotowi do podjęcia pracy podczas studiów, ale jej nie odnaleźli) odnotowano w Szwecji (14%), następnie w Finlandii (9%) i Holandii (7%).

Jak na tym tle wyglądała Polska? Nienajlpiej. Młodzi, którzy w czasie nauki rozpoczęli pracę, to tylko nieco ponad 10 proc. Do tego dochodzi dosłownie 1 procent osób, które w czasie studiów aktywnie szukały pracy, lecz nie mogły jej znaleźć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl