Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu miałoby powstać w woj. śląskim
Pomysł utworzenia Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu w województwie śląskim przedstawiła europosłanka Izabela Kloc, a o szczegółach projektu opowiadała kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Mikołowie.
- Taka instytucja jest potrzebna Polsce, ponieważ transformacja energetyczna będzie nas kosztować najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej. Chcemy być pewni, że apokaliptyczne wizje zmian klimatycznych nie są elementem radykalnej, „zielonej” ideologii, lecz prognozą opartą na rzetelnych badaniach naukowych – przekonywała Kloc.
Jak dodawała „według ostrożnych szacunków, tylko do 2030 roku koszt polskiej transformacji energetycznej przekroczy bilion złotych (…) Jeśli mamy podjąć to wyzwanie, musimy mieć stuprocentową pewność, że ten olbrzymi wysiłek finansowy, gospodarczy i społeczny, nie pójdzie na marne”.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Katowicach poruszył mieszka...
Projekt powołania Centrum Badań nad Zmianami Klimatu jest – jak mówiła europosłanka – we wczesnej fazie. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem koncepcji organizacyjnej instytucji.
- Zainteresowane współpracą wyraziły już, m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki wydobywcze i energetyczne, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także wiele delegacji narodowych z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim – wymieniała pomysłodawczyni.
Nie przegapcie
"Centrum powinno stać się zapleczem dla działań Mateusza Morawieckiego"
Placówka ma się znajdować na Śląsku. Kloc zasugerowała, że dobrą lokalizacją byłby jej rodzinny Mikołów i tutejszy Śląski Ogród Botaniczny.
- Skutki unijnej polityki klimatycznej najbardziej dotkną Górny Śląsk i dlatego tutaj musi powstać instytucja, która w kompleksowy sposób uchroni region przed negatywnymi skutkami transformacji energetycznej – podkreślała europosłanka.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Częstochowie ZDJĘCIA
Czym ma się zajmować Centrum Badań nad Zmianami Klimatu? - U podstaw działalności Centrum nie legnie sceptycyzm, ale klimatyczny realizm, poszukiwanie prawdy i stawianie trudnych pytań. Czy „zielony ład” obowiązujący tylko na obszarze Unii Europejskiej uratuje przed katastrofą klimatyczną całą ziemię? Jest to pytanie tabu w publicznej debacie, choć od niego powinno się zacząć planowanie największego przedsięwzięcia w dziejach unijnej gospodarki. Szczyt COP25 pokazał, że na razie Unia Europejska nie ma zbyt wielu sojuszników, jeśli chodzi o drastyczne i pospieszne zaostrzanie dekarbonizacyjnego kursu – przekonuje europosłanka PiS.
Jak dodaje "w planach są publikacje, wydawnictwa, konferencje umożliwiające prezentację opinii wszystkich stron klimatycznej debaty, także tych, które polemizują z oficjalną narracją Brukseli. Centrum powinno stać się także organizacyjno-merytorycznym zapleczem dla działań premiera Mateusza Morawieckiego".
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż quiz. Dasz radę
Bądź na bieżąco i obserwuj
