Narodowe Święto Chrztu Polski. Premier Morawiecki: "Musimy nieustannie dbać o to, aby te wartości były bronione i przekazywane pokoleniom"

Damian Świderski
Opracowanie:
Chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 roku.
Chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wikimedia Commons/Jan Matejko/Public domen
Dziś, czyli 14 kwietnia, obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. "To upamiętnienie wyjątkowego wydarzenia, które zdefiniowało naszą kulturę, wiarę i to, że jesteśmy państwem zachodnim" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Chrzest Polski odbył się w 966 roku. Dokonał go książę Mieszko I.

Do wypadającego w piątek Narodowego Święta Chrztu Polski premier odniósł się we wpisie na Facebooku. "Dziś, czyli 14 kwietnia, obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. To upamiętnienie wyjątkowego wydarzenia w naszej historii, które zdefiniowało naszą kulturę, wiarę i to, że jesteśmy państwem Zachodnim" - napisał premier.

"W 966 roku nasz pierwszy historyczny władca - Mieszko I, przyjął chrzest. Wraz z nim młode państwo polskie wkroczyło na drogę rozwoju, budowania tożsamości narodowej oraz uczestniczenia w życiu politycznym, religijnym i kulturalnym Europy. Pochodną aktu chrztu jest w naszej kulturze siła takich wartości jak braterstwo, solidarność, kultura i poszanowanie dla tradycji - to one kształtowały nas przez wieki i pozwalają nam dzisiaj odważnie patrzeć w przyszłość" - ocenił premier.

Jak podkreślił Morawiecki, Narodowe Święto Chrztu Polski to również przypomnienie o "chrześcijańskich korzeniach Europy, które stanowią - i powinny stanowić w przyszłości - fundament wspólnych wartości i zasad całej Unii Europejskiej".

"W obliczu wyzwań, jakie stoją przed naszym kontynentem, musimy nieustannie dbać o to, aby te wartości były bronione i przekazywane kolejnym pokoleniom. Życzę Nam wszystkim, aby dzisiejsze obchody stały się okazją do refleksji nad chrześcijańskimi korzeniami, które stanowią fundament polskiej tożsamości i kultury" - napisał.

"W obliczu nieustannych ataków na Kościół i religię bądźmy razem, zjednoczeni i mocni, czerpiąc siłę z aktu chrztu Polski, który zmienił bieg historii i dał nam niepodległe, silne i dumne państwo, w którym możemy dziś żyć" - ocenił szef rządu.

14 kwietnia po raz piąty obchodzimy w kraju Święto Chrztu Polski. Ustawa Sejmu z 22 lutego 2019 r., ustanawiająca Święto Chrztu Polski, w założeniu miała na celu "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Uznano w niej, że "Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym".

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcinek
Nie kulturę, a umysłową i życiową niewolę. Podporządkowanie od dziecka pod oszukany obraz świata i roli człowieka. Do tego propagowanie kłamstw jak życie wieczne, powstanie świata, miejsce człowieka w świecie ziemskiej przyrody. Wspierana przez państwo instytucja co okrada skarb państwa z nieruchomości i pieniędzy, co szerzy te nieprawdy i wmawia je od najmłodszych lat dzieciom hodując kolejne zależne od niej pokolenia, które będą ją finansować od narodzenia aż po grób.
b
bolek
"..jesteśmy państwem Zachodnim"

NIE-jestescie cyganskim kraikiem na skraju Europy z stalym kompleksem NIZSZOSCI !!
t
tow.rydzyk
czyli JAK Polska wpezla w odbyt watykanowi. DUMA NARODOWA!!

HHahaahaahahahhahahahahaahahahahahaaaaa !!
j
jajacek
Morawiecki jak na historyka przystało, nawet nie zająknął się, że to Czesi przynieśli "nam" chrześcijaństwo. Jak już się zorientowali co to jest, to dziś są najbardziej laickim krajem w Europie, może zaraz za Francją.

Czesi, naprawcie błąd i oświećcie polski lud!
E
Eewa
A bitwa pod grunwaldem .u mnie w pracy chca dziennie spiewac bogu rodzice tam ta ra tam .prawie 1080 lat po i pis sie obudzil .rece juz opadaja co wy jeszcze wymyslicie czyt.zepsujecie .vlbo cenzura by nie puscila
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl