Naukowcy ostrzegają: groźne wirusy z Syberii mogą zostać uwolnione

Kazimierz Sikorski
Wieczna zmarzlina jest zimna, ciemna i brakuje w niej tlenu, co doskonale chroni materiał biologiczny.
Wieczna zmarzlina jest zimna, ciemna i brakuje w niej tlenu, co doskonale chroni materiał biologiczny. pixabay
Nikt nie wie, jaka byłaby skala zagrożeń po uwolnieniu się z wiecznej zmarzliny groźnych drobnoustrojów. Ryzyko czarnego scenariusza rośnie w miarę ocieplania się klimatu.

Badacze mówią o groźbie uwolnienia się drobnoustrojów uwięzionych w wiecznej zmarzlinie. Powodem jest ocieplanie się klimatu.

Uśpione mikroby są groźne

„Mikroby Metuszelacha”, czyli komórki, które pozostawały uśpione w lodach przez dziesiątki tysięcy lat, mogą się uwolnić. W takiej sytuacji należało by się spodziewać ich rozmnożenia i rozprzestrzenienia, a następnie przeniknięcia do ludzkich organizmów. To z kolei mogłoby wywołać kolejną światową pandemię.

Skąd takie obawy?

Rok 2023 był najcieplejszym w historii, od rozpoczęcia pomiarów światowych w 1850 r. Coraz więcej wiecznej zmarzliny, która pokrywa jedną czwartą półkuli północnej, topnieje.

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) podaje, że średnia temperatura w Arktyce wzrosła już trzykrotnie szybciej niż średnia światowa. Jest to region o najwyższym tempie zmian średniej temperatury.

Bezpieczna w warstwie lodu

Jean-Michel Claverie, genetyk z Uniwersytetu w Aix-Marseille we Francji, powiedział „Observer”: Zasadnicze znaczenie w przypadku wiecznej zmarzliny ma to, że jest zimna, ciemna i brakuje w niej tlenu, który doskonale chroni materiał biologiczny.
Można włożyć jogurt do wiecznej zmarzliny i nadal będzie on nadawał się do spożycia 50 000 lat później.

Dodał, że zanik lodu morskiego w Arktyce, spowodowany globalnym ociepleniem, stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia ludzkiego.

Pozwala to na zwiększenie żeglugi i rozwoju przemysłu na Syberii. Już są planowane operacje wydobywcze, które spowodują ogromne dziury w wiecznej zmarzlinie, a to może prowadzić do uwolnienia wirusów – powiedział gazecie.

Uwolnienie się ogromnych ilości patogenów, które nadal się rozwijają może przynieść katastrofalne skutki.

Źródło: Observer

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl