Ocieplenie klimatu może prowadzić do ciężkich chorób. Co konkretnie nam grozi?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Zdaniem kanadyjskich naukowców, globalny wzrot temperatur ma niekorzystny wpływ na nasze oczy.
Zdaniem kanadyjskich naukowców, globalny wzrot temperatur ma niekorzystny wpływ na nasze oczy. Pixabay
Ocieplenie klimatu jest faktem. Wyższe temperatury niosą zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak konkretnie może się to odbić na naszej kondycji?

Kanadyjscy naukowcy porównali wskaźniki problemów ze wzrokiem wśród 1,7 miliona ludzi we wszystkich 50 amerykańskich stanach.

Zaburzenia widzenia

Odkryli, że ci, którzy mieszkali w cieplejszych regionach, byli o 50 proc. bardziej narażeni na poważne zaburzenia widzenia w porównaniu z mieszkańcami chłodniejszych miejsc.

Ekspozycja na silniejsze światło ultrafioletowe uszkadza rogówkę, soczewkę i siatkówkę, a także grozi podrażnieniem i infekcją.

Eksperci stwierdzili, że odkrycia są niepokojące w kontekście globalnego ocieplenia, w wyniku którego średnie temperatury na świecie wzrosły o 1,1 stopnia Celsjusza od końca XIX wieku.

- Wraz ze zmianami klimatycznymi spodziewamy się wzrostu globalnych temperatur. Ważne będzie monitorowanie, czy częstość występowania upośledzenia wzroku wśród osób starszych wzrośnie w przyszłości - tłumaczy współautorka badania, Esme Fuller-Thomson, gerontolog z University of Toronto.

Institute of Life Course Aging dodał: Ten związek między upośledzeniem wzroku a średnią temperaturą jest bardzo niepokojący.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Ophthalmic Epidemiology, dotyczyło osób w wieku 65 lat i starszych w latach 2012-2017.

Temperatura a nasz wzrok

W porównaniu z mieszkańcami stanów o średniej temperaturze poniżej 50 stopni Farenheita, takich jak Nowy Jork i Maine, osoby w stanach o temperaturach powyżej 60 stopni – Floryda, Teksas i Georgia – były narażone na największe ryzyko.

Ci, którzy mieszkali na obszarach o średniej rocznej temperaturze od 55 do 59,99 F – takich jak Wirginia, Kentucky i Kalifornia – byli o 24 procent bardziej narażeni na problemy ze wzrokiem.
Ludzie w stanach o średniej temperaturze od 50 do 54,99 F byli o 14 procent bardziej narażeni na problemy.

Naukowcy mówią, że potrzebne są dalsze badania.

Jedna z teorii sugeruje, że zwiększona ekspozycja na światło ultrafioletowe ze światła słonecznego prowadzi do większego uszkodzenia soczewki i innych części oka, zwiększając ryzyko chorób takich jak zaćma.

Wyższe temperatury mogą również zwiększać ryzyko problemów ze wzrokiem, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zakaźnej, takiej jak grzybicze zapalenie rogówki.

Cieplejsza pogoda prowadzi też do większej ilości zanieczyszczeń w powietrzu, które może zmienić strukturę części oka.

Konkluzja naukowców: Wzrost globalnych temperatur może wpłynąć na liczbę starszych Amerykanów dotkniętych poważnymi zaburzeniami widzenia oraz związane z tym obciążenie zdrowotne i ekonomiczne.

Każdego roku ponad 24 miliony Amerykanów choruje na zaćmę, jedną z najczęstszych chorób oczu i główną przyczynę ślepoty w Stanach Zjednoczonych.

lena

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl