Program komputerowy OpenSees to bezpłatne, wszechstronne narzędzie projektantów i naukowców używane od 1997 roku na całym świecie. Pozwala on m.in. na prowadzenie nieliniowych obliczeń konstrukcji żelbetowych poddanych ekstremalnym obciążeniom statycznym i dynamicznym. Czyli na przykład trzęsieniom ziemi.
Prof. Seweryn Kokot z Katedry Mechaniki, Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej sam używał go do badań, pracując nad swoją habilitacją. Naukowiec zauważył jednak, że kłopot z użytkowaniem programu mają studenci, którym trudność sprawiał brak wizualizacji analizowanych modeli.
Opolski profesor postanowił więc w wolnym czasie opracować algorytm umożliwiający nie tylko wizualizacje analizowanych modeli, ale także animacje ich dynamicznego zachowania się. Wynik tej pracy zawarty jest w pakiecie o nazwie OpsVis zaimplementowanym w języku Python.
Dzięki temu studenci mogą zgłębiać podstawy analizy konstrukcji, pracując w domu na własnych komputerach. Nie muszą być w laboratoriach. To bardzo pomocne w czasach zdalnej nauki.
Okazało się, że z ulepszonej wersji programu korzystają nie tylko opolscy studenci, ale także naukowcy z Australii, Nowej Zelandii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych. List z gratulacjami wysłał do prof. Kokota główny współtwórca programu, prof. Michael Scott, który podkreślił, że sam używa pakietu wizualizacji opolanina w dydaktyce i pracy naukowej.
Prof. Kokot za swoją inwencję otrzymał nagrodę naukową rektora Politechniki Opolskiej.
