Naukowiec z Politechniki Opolskiej chciał tylko pomóc swoim studentom. Przysłużył się badaczom na całym świecie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Prof. Seweryn Kokot z Katedry Mechaniki, Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej
Prof. Seweryn Kokot z Katedry Mechaniki, Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej Politechnika Opolska
Prof. Seweryn Kokot z Politechniki Opolskiej ulepszył najpopularniejszy na świecie program komputerowy do analizy konstrukcji budowlanych. Gratulacje otrzymał od samego twórcy.

Program komputerowy OpenSees to bezpłatne, wszechstronne narzędzie projektantów i naukowców używane od 1997 roku na całym świecie. Pozwala on m.in. na prowadzenie nieliniowych obliczeń konstrukcji żelbetowych poddanych ekstremalnym obciążeniom statycznym i dynamicznym. Czyli na przykład trzęsieniom ziemi.

Prof. Seweryn Kokot z Katedry Mechaniki, Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej sam używał go do badań, pracując nad swoją habilitacją. Naukowiec zauważył jednak, że kłopot z użytkowaniem programu mają studenci, którym trudność sprawiał brak wizualizacji analizowanych modeli.

Opolski profesor postanowił więc w wolnym czasie opracować algorytm umożliwiający nie tylko wizualizacje analizowanych modeli, ale także animacje ich dynamicznego zachowania się. Wynik tej pracy zawarty jest w pakiecie o nazwie OpsVis zaimplementowanym w języku Python.

Dzięki temu studenci mogą zgłębiać podstawy analizy konstrukcji, pracując w domu na własnych komputerach. Nie muszą być w laboratoriach. To bardzo pomocne w czasach zdalnej nauki.

Okazało się, że z ulepszonej wersji programu korzystają nie tylko opolscy studenci, ale także naukowcy z Australii, Nowej Zelandii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych. List z gratulacjami wysłał do prof. Kokota główny współtwórca programu, prof. Michael Scott, który podkreślił, że sam używa pakietu wizualizacji opolanina w dydaktyce i pracy naukowej.

Prof. Kokot za swoją inwencję otrzymał nagrodę naukową rektora Politechniki Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowiec z Politechniki Opolskiej chciał tylko pomóc swoim studentom. Przysłużył się badaczom na całym świecie - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl