Nawałnica nad powiatem gorlickim. Zerwane dachy, połamane drzewa

Redakcja
Nawałnica przeszła głównie przez gminę Biecz, od Racławic, przez Rożnowice, Bugaj, Sitnicę. Podmuchy wiatru zrywały dachy, dachówki, na drogach leżą powalone drzewa, pozrywane są linie energetyczne.

W Gorlickiem sytuacja po południowej burzy jest opanowana. Tak, jak pisaliśmy, najwięcej interwencji dotyczyło gminy Biecz.
- Gdy zaczęła się wichura, byłam z turystami w naszym kościółku – opowiada Małgorzata Nalepa, przewodniczka po binarowskiej świątyni. - Słychać było huk wiatru, gdy spojrzałam przez okno, zobaczyłam ścianę wody i fruwające konary i gałęzie – dodaje.

Bardzo szybko zgasło światło. Wiatr uszkodził bowiem linię energetyczną.

- To chyba pierwszy raz, gdy w takich okolicznościach przyrody oprowadzałam turystów – mówi dalej.

Skala wichury objawiła się, gdy deszcz i grzmoty ustały. Na drodze przez wieś pełno było drobnych konarów, woda deszczowa naniosła wiele kamieni, w ogrodach widać było połamane drzewa.

- Wróciłam z pracy do domu i zobaczyłam, że mojego sadu, wiatr też nie oszczędził – dodaje.

W Łużnej podmuch wiatru był tak silny, że zerwał część dachu na jednym z domów jednorodzinnych. Strażacy musieli użyć auta z wysięgnikiem, by rozłożyć folię zabezpieczającą strych i strop.

- Wydawało się, że pioruny uderzają jeden koło drugiego. Do tego ulewa, chwilami nawet chyba z gradem – relacjonuje Katarzyna Bara.

Ulewny deszcz z silnymi podmuchami wiatru przeszedł też na Wysową. Maria Świder była akurat nieopodal cerkwi w centrum wsi.
- Widoczność była nie większa niż kilka metrów. Dawno nie widziałam takiej burzy – opowiada. - W moim ogrodzie wiatr wyłamał olchę. Razem z korzeniami – dodaje.

Najgorzej było w Racławicach (gm. Biecz). Tam wichura uszkodziła kilkanaście dachów – zerwane pokrycie, pozwalane dachówki, wiele powalonych drzew. We wszystkich interwencjach brało udział ponad stu strażaków z OSP oraz jednostki w Gorlicach.

W Twoim regionie przeszła nawałnica? Daj nam znać! Poinformujemy innych Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

WIDEO: Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Gazeta Gorlicka

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
takiego wała!!
powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z przydupasami razem sypali, owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze
biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!
r
rasowy polak
Pan idzie...
Wróć na i.pl Portal i.pl