Co mówią przepisy w przypadku wyborów uzupełniających?
W Kodeksie wyborczym jest napisane, że jeśli umiera senator, to prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu; przeprowadza się je w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Jednocześnie przepisy stanowią, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.
Przy takim terminie wyborów do Sejmu, nie ma możliwości realizacji wszystkich zadań z kalendarza wyborczego, takich jak: rejestracja komitetów, zebranie głosów poparcia przez kandydatów na senatora, czy rejestracji kandydatów – powiedział Marciniak.
- To nie jest tak, że w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca można zorganizować wybory. Kalendarz wyborczy jest rozbudowany - to nie jest kwestia tygodni, ale co najmniej dwóch miesięcy - zaznaczył szef PKW.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Zgodnie z konstytucją muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.
Wybory do Sejmu mogą odbyć się w czterech następujących terminach: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.
Kim był senator Marek Plura?
Senator Marek Plura zmarł 21 stycznia w wieku 52 lat. Urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku elektrycznym. Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był grafikiem i poetą. Ośierocił dwójkę dzieci.
Zródło: Dziennik Gazeta Prawna/ PAP
wu
