Przed otwarciem salonu sieci Plus przy ul. Krupniczej, jeszcze przed otwarciem ustawiło się w kolejce siedem osób. Jedną z nich była Anna Pawlak, której wcześniej było nie po drodze zarejestrować kartę. – Nagle zablokowali konto. Niby człowiek wie o tym obowiązku rejestracji, ale i tak jest to jest niespodzianka. A ja muszę mieć ten sam numer – mówi nam wrocławianka.
Rejestracja numeru trwa kilka minut. Kolejki się rozładowały, ale jeszcze dziś w godzinach popołudniowych pracownicy salonów sieci Play i Plus spodziewają się większej liczby klientów. Są na to przygotowani.
Można jeszcze zarejestrować swoją kartę, ta możliwość nie przepadła. Zablokowane karty na razie nie działają, ale to nie znaczy, że już ich nie odzyskamy. Można zarejestrować kartę do końca miesiąca (tak jak w Plusie) lub do końca obowiązywania umowy, czyli do końca ważności karty (jak w Play). W Orange po wyłączeniu karty mamy czas na jej zarejestrowanie do dnia, w którym kończy się ważność połączeń przychodzących. W T-Mobile, Heyah i TuBiedronka do końca ważności karty.
Rejestracji możemy dokonywać też za pośrednictwem niektórych banków, na stacjach paliw, w punktach wyznaczonych na stronach operatorów komórkowych (saloniki prasowe, sklepy z elektroniką) oraz u listonosza (o ile go złapiemy) i na poczcie. Ta ostatnia opcja wydaje się jednak bardziej skomplikowana, niż pójście do salonu naszego operatora.
Po pierwsze, na poczcie są większe kolejki. Stosunkowo niewielu klientów przychodzi tam po to, by zarejestrować kartę. Są też ograniczenia. Jak powiedziano nam na poczcie w Rynku, można kupić (i zarejestrować) kartę telefoniczną, a tym samym dostać nowy numer. Jednak chcemy zarejestrować już używaną kartę, to po 1 lutego mamy taką możliwość jedynie jeśli jesteśmy w Plusie. Rejestracja używanych kart innych sieci była możliwa na poczcie do 1 lutego.
Podstawowym celem rejestracji kart SIM, jest podniesienie efektywności polskiego systemu antyterrorystycznego, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Obowiązek rejestracji kart SIM ma na celu ograniczenie możliwości komunikowania się oraz kamuflażu przestępcom, również tym zaangażowanym w działalność terrorystyczną.
Czytaj więcej o rejestracji: Masz telefon na kartę? Musisz to wiedzieć, bo telefon przestanie działać
