FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Większość Polaków posiada ubezpieczenie w ramach publicznej służby zdrowia. Zdarzają się jednak tacy, którzy składek nie opłacają. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia ok. 1,5 mln Polaków nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. W grupie tej wiele osób to najprawdopodobniej te, które wyjechały za granicę, które pracują na czarnym rynku (np. z obawy przed egzekucją komorniczą nie są nigdzie deklarowane) i wykonujący wolne zawody na umowach o dzieło.
Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?
Swoje ubezpieczenie można sprawdzić u płatnika składek (np. pracodawca), w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego i w Narodowym Funduszu Zdrowia na podstawie numeru PESEL i dowodu tożsamości.
Aby potwierdzić prawo do bezpłatnej pomocy lekarzy wystarczy, że w przychodni, szpitalu czy gabinecie lekarskim podać numer PESEL oraz potwierdzić swoją tożsamość.
Ile możesz zapłacić za pomoc lekarzy, jeśli skorzystasz z niej bez ważnego ubezpieczenia? Sprawdź w naszej galerii dane z cenami, które stworzyliśmy na podstawie cenników kilku krakowskich szpitali.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
