Pervez Musharraf został w 1998 roku szefem sztabu generalnego pakistańskiej armii, a następnie, rok później, przeprowadził krwawy zamach stanu, w wyniku którego objął stanowisko premiera. W latach 2001-2008 sprawował funkcję prezydenta Pakistanu.
"Oświecona" dyktatura
Wizja Musharrafa "oświeconego umiaru" - promującego umiarkowaną, a nie fundamentalistyczną interpretację islamu - została przyjęta przez wielu Pakistańczyków zaniepokojonych wydarzeniami w Afganistanie - powstaniem talibów, obecnością Al-Kaidy i wojną USA z terroryzmem.
Musharraf poparł amerykańską interwencję zbrojną w Afganistanie, będącą konsekwencją zorganizowanych przez Al-Kaidę zamachów terrorystycznych na Światowe Centrum Handlu (World Trade Center) w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku. Po przegranych wyborach stracił władzę i w 2009 roku opuścił Pakistan. Wrócił w 2013 roku i próbował odzyskać władzę w sposób demokratyczny. Bezskutecznie.
Emigracja i choroba
Wytoczono mu procesy w związku z okresem jego rządów. W 2019 roku skazano go nawet na karę śmierci (później wyrok uchylono). W 2016 roku Musharraf wyjechał z Pakistanu na dobre, aby leczyć się za granicą. Cierpiał na amyloidozę, rzadką chorobę, w której nieprawidłowe białko gromadzi się w narządach, powodując ich nieprawidłowe funkcjonowanie.
źródło: PAP/Voice of America

dś