Nie żyje Maria Osterwa-Czekaj. Była dziennikarka i działaczka społeczna miała 83 lata

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Nie żyje Maria Ostrewa-Czekaj. Miała 83 lata.
Nie żyje Maria Ostrewa-Czekaj. Miała 83 lata. unsplash.com/@dtomaseti
Nie żyje Maria Ostrewa-Czekaj. Miała 83 lata. Zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek. Była wieloletnią dziennikarką krakowskiego ośrodka Telewizji Polskiej oraz działaczką społeczną.

Nie żyje Maria Osterwa-Czekaj

Maria Osterwa-Czekaj urodziła się 26 października 1942 roku w Krakowie. Była córką wybitnego aktora i reżysera Juliusza Osterwy. Na chrzcie św. otrzymała imiona Maria Taddea Dorota, choć w domu pieszczotliwie zwana była „Matadorkiem”. Była wnuczką księcia Pawła Jana Sapiehy, rodzonego brata kard. Adama Sapiehy, oraz Matyldy Windisch-Graetz.

Ukończyła podstawową szkołę muzyczną w Krakowie (wiolonczela) oraz Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Przez dwa lata studiowała architekturę na Politechnice Krakowskiej, a następnie ukończyła studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Do 1981 r. była asystentką prof. Andrzeja Pawłowskiego na krakowskiej ASP.

16 września 1966 r. w Krakowie wyszła za mąż za architekta Jacka Bronisława Czekaja. Z tego małżeństwa urodziło się dwoje dzieci - Jakub Krzysztof (ur. 4 czerwca 1968 r.) oraz Matylda Maria (ur. 5 czerwca 1972 r.).

Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych w TVP Kraków (do roku 2000). Była autorką scenariuszy i reżyserką filmów "Wierzyć w pamięć" (1994) i "Człowiek, który znał Edith Stein" (1994). Współpracowała przy realizacji filmu "Orlęta" (2002).

Do 2011 r. pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich. Została odwołana z tej funkcji 13 lipca 2011 r. przez księcia Adama Karola Czartoryskiego, fundatora i prezydenta Rady Fundacji Książąt Czartoryskich.

Kim była Maria Osterwa-Czekaj?

Była aktywistką społeczną i polityczną. W czasie stanu wojennego była zaangażowana w działania podziemnej Komisji Hutników Solidarność w ówczesnej hucie im. Lenina. Współpracowała też z tzw. Bunkrem w kościele w Mistrzejowicach (pomagała przy wydawaniu druków i wydawnictw podziemnych, organizowała przyjazdy do Krakowa dziennikarzy i zagranicznych gości).

Maria Osterwa-Czekaj, była też jedną z osób, które organizowały w 1989 r. kampanię wyborczą Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność”, a w latach 1990-1991 wspierała odradzający się samorząd, kierując Biurem Kongresowym Urzędu Miasta Krakowa.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl