Nie żyje Andrzej Precigs
Aktora żegna też Związek Podkowian.
"Dziś odszedł Andrzej Precigs. Aktor teatralny, filmowy, Teatru TVP i seriali telewizyjnych, filar Teatru Polskiego Radia, reżyser dubbingu. Ciepły aksamitny głos, w którym zawsze brzmiała życzliwość. Mieliśmy ten przywilej, że współpracował wiele lat z naszym podkowiańskim teatrem sąsiedzkim, Nieformalną Grupą Teatralną MIĘDZY SŁOWAMI, reżyserując zarówno wieczory poetycko-muzyczne wg naszych własnych pomysłów jak i komedie del-arte czy dramaty punktujące trudne doświadczenia życiowe, jakie nie ominą przecież nikogo z nas. Sam doświadczony ciężką chorobą, gdy tylko siły pozwoliły - nie odmawiał współpracy. Zamierzyliśmy w tym roku pokazać następny wspólny spektakl - już nie zdążył"- napisano na profilu Związku.
Kim był Andrzej Precigs?
Andrzej Precigs w 1972 zadebiutował na scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w sztuce "Turoń" według Stefana Żeromskiego, wcielając się w rolę Walentego. Występował w tym teatrze do 1974. Następnie grał w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1974-1978), Teatrze Reduta 77 (1978-1980), Teatrze Polskim w Warszawie (1981-1982), Teatrze na Targówku (1982-1987) i Teatrze Nowym w Warszawie (1987-1996).
W filmie debiutował w 1971 w epizodycznej roli w komedii obyczajowej 150 na godzinę. Zaczął wówczas występować z licznych produkcjach telewizyjnych i kinowych. Potem zajął się także reżyserią dubbingu. Zagrał m.in. młodego Stanisława Wokulskiego w "Lalce", "Misiu", serialu "07 zgłoś się", "Nad Niemnem". Andrzej Precigs zyskał również popularność dzięki grze w serialu "M jak miłość", gdzie wcielał się w rolę ojca Kingi (Katarzyny Cichopek).
Andrzej Precigs był zaangażowany w politykę
W wyborach samorządowych w 2006 z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego gminy Brwinów. W 2010 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Został też członkiem lokalnych władz PO.
