Andrzej Ceynowa zmarł 30 sierpnia 2021 roku. Był rektorem Uniwersytetu Gdańskiego w okresie jego rozbudowy, przenosin wydziałów rozrzuconych po Gdańsku na obecny zwarty teren, i dużych inwestycji w infrastrukturę uczelni.
„Dał się wówczas poznać jako człowiek czynu, dzięki któremu na terenie Kampusu w Oliwie powstały nowe gmachy Wydziału Nauk Społecznych, Biblioteki Głównej, Neofilologii oraz siedziba nowego Rektoratu” - czytamy we wspomnieniu zamieszczonym na stronie UG.
Andrzej Ceynowa urodził się 22 listopada 1951 roku w Gdańsku. Po ukończeniu anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu od 1974 roku był asystentem w Zakładzie Filologii Angielskiej UG. W 1978 doktoryzował się na UAM. W 1993 przedstawił rozprawę habilitacyjną Sztuka czarnego teatru 1968–1982 i uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 1995 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UG.
W latach 1981–1982 był stypendystą fundacji Fullbrighta i profesorem wizytującym na Uniwersytecie Yale oraz w City College of New York. W latach 1989–1991 wykładał na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie oraz na Uniwersytecie Centralnego Waszyngtonu w Ellensburgu. W międzyczasie w latach 1990–1991 zatrudniony był w Smithsonian Institute jako pracownik naukowy Narodowego Muzeum Historii Ameryki w National Mall w Waszyngtonie. Po powrocie z USA w 1992 został pełnomocnikem rektora ds. kontaktów z fundacją Fullbrighta.
W 1996 wybrany na stanowisko prorektora ds. nauki. W 1998 został prezesem gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Działał we władzach Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W okresie rektorowania UG był przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. Po złożeniu urzędu rektora w latach 2008–2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Filologicznego.
Bezskutecznie kandydował do Sejmu, Senatu, sejmiku wojewódzkiego z ramienia Unii Wolności i koalicji lewicowych. w 2018 roku był kandydatem SLD Lewicy Razem na prezydenta Gdańska.
W 2010 roku wszczęte zostało postępowanie lustracyjne ówczesnego dziekana Wydziału Filologicznego UW. Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej zarzucał mu inwigilację środowiska naukowców zagranicznych jako TW „Lek” w latach 1988–1990. Nie zachowała się teczka pracy „Leka” ani jego zobowiązanie do współpracy, zdaniem prokuratora zarzut można było postawić na podstawie innych dokumentów z archiwum IPN. Po 7 latach Andrzej Ceynowa został prawomocnym wyrokiem oczyszczony z zarzutów.
