– Medycyna to moja życiowa pasja, coś znacznie więcej niż zawód – mówił prof. Łuczak. – W tę pasję wpisuje się badanie, rozpoznawanie często trudnego i skomplikowanego obszaru ludzkiego cierpienia. Nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, socjalnego i duchowego oraz cierpienia ludzi choremu najbliższych.
Czytaj też: Hospicjum Palium, czyli miejsce, w którym nie liczy się czas...
Po ukończeniu Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu studiował na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1959 roku. Od 1965 roku pracował w macierzystej uczelni, zajmując się chorobami serca. Między innymi z jego inicjatywy utworzono w I Klinice Chorób Wewnętrznych Oddział Reanimacji Kardiologicznej, gdzie pracował do roku 1971. Później zajął się problemami anestezjologii i intensywnej terapii. Już z tytułem profesora został kierownikiem Zakładu Anestezjologii i dziekanem Wydziału Lekarskiego AM. Od roku 1987 pracował z chorymi na nowotwory niosąc pomoc i wsparcie psychiczne chorym w pierwszym w Polsce Oddziale Opieki Paliatywnej.
W organizacji Hospicjum Palium, łączącego ośrodek opieki paliatywnej z hospicjum domowym pomogły mu doświadczenia zdobyte za granicą. Była to bowiem wówczas działalność w Polsce pionierska.
Był założycielem i długoletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, przewodniczącym Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministerstwie Zdrowia, kierownikiem Kliniki Opieki Paliatywnej Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcin-kowskiego w Poznaniu oraz autorem ponad 400 prac naukowych i nowatorskich programów nauczania studentów.
We wrześniu 2019 ten lekarz z prawdziwego powołania został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej wyróżniono go m.in. tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. W 2012 roku profesor zdobył tytuł „Człowieka Roku” w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego”. Za ten sam rok nagrodzony został również Europejską Nagrodą Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski za zaangażowanie w pracę z ciężko chorymi oraz za rozwijanie opieki paliatywnej w Polsce. 23 marca 2015 przyznano mu tytuł Ambasadora Marki Wielkopolski.
Aktualizacja z 24 października:
Znamy już datę pogrzebu prof. jacka Łuczaka. W czwartek, 31 października 2019 r. o godz. 11.00 w Katedrze Poznańskiej odbędzie się msza święta, a uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu Junikowo o godz. 13:50.
- Podczas Uroczystości prowadzona będzie zbiórka na wsparcie finansowe dla syna Profesora - Michała Łuczaka, chorującego na stwardnienie zanikowe boczne - czytamy na stronie "Motyle dla hospicjum".
Sprawdź też:
- To miejsce w Poznaniu przez lata było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy!
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. To galeria miasta, którego możesz nie poznać
- Tak wyglądał Poznań w 2001 roku. Zobacz niezwykłe archiwalne zdjęcia!
- Poznań w PRL: Zobacz te zdjęcia. Nie poznasz centrum miasta!
- Czarnobyl - zobacz, jak teraz wygląda okolica miejsca katastrofy
- Nieznane zdjęcia z II wojny światowej w Poznaniu [ZOBACZ]
