Bardzo trudno było stworzyć plan Weinerów - pierwszy plan Wrocławia. Dlaczego? Bo to plan z epoki, w której nie było jeszcze nowoczesnych instrumentów pomiarowych. Stosowano sznur mierniczy, przestrzeń odmierzano także krokami. Było to w dużym stopniu mierzenie "na oko". Twórcy wykonywali szkic terenu z jakiegoś wysokiego punktu. Potem tę przestrzeń musieli przedstawić w odpowiednich proporcjach na papierze. Wielkość traktów komunikacyjnych i zabudowy mierzyli krokami. Ówcześni planiści musieli przejść całe miasto, krok po kroku każdą ulicę!
Dziś w Pałacu Królewskim we Wrocławiu można obejrzeć niezwykłą animację tego stworzonego wieki temu planu. Oto fragment, udostępniony już przez Muzeum Miejskie Wrocławia - podoba się Wam?
Animację w całości można już oglądać na wystawie stałej "1000 lat Wrocławia". Koordynatorem projektu jest dr Paweł Madera z Muzeum Archeologicznego, będącego oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.
To trzecia taka animacja Wrocławia. Dwie poprzednie - Wrocław Wczesnośredniowieczny oraz Wrocław w roku 1350 - zostały przygotowane wspólnymi siłami zespołu Uniwersytetu w Darmstadt oraz wrocławskich naukowców.