Niesamowita rekonstrukcja Wrocławia z 1562 roku. Zobacz!

RB
Wrocław z 1562 roku. Niesamowita animacja
Wrocław z 1562 roku. Niesamowita animacja screen z Youtube.com, kanał Muzeum Miejskiego Wrocławia
Można już obejrzeć fragment animacji, będącej rekonstrukcją Wrocławia z 1562 roku. Animację zamówiło Muzeum Miejskie Wrocławia. Wykonał ją według planu Weinerów zespół Śląskiego Studia Architektury.

Bardzo trudno było stworzyć plan Weinerów - pierwszy plan Wrocławia. Dlaczego? Bo to plan z epoki, w której nie było jeszcze nowoczesnych instrumentów pomiarowych. Stosowano sznur mierniczy, przestrzeń odmierzano także krokami. Było to w dużym stopniu mierzenie "na oko". Twórcy wykonywali szkic terenu z jakiegoś wysokiego punktu. Potem tę przestrzeń musieli przedstawić w odpowiednich proporcjach na papierze. Wielkość traktów komunikacyjnych i zabudowy mierzyli krokami. Ówcześni planiści musieli przejść całe miasto, krok po kroku każdą ulicę!

Dziś w Pałacu Królewskim we Wrocławiu można obejrzeć niezwykłą animację tego stworzonego wieki temu planu. Oto fragment, udostępniony już przez Muzeum Miejskie Wrocławia - podoba się Wam?

Animację w całości można już oglądać na wystawie stałej "1000 lat Wrocławia". Koordynatorem projektu jest dr Paweł Madera z Muzeum Archeologicznego, będącego oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

To trzecia taka animacja Wrocławia. Dwie poprzednie - Wrocław Wczesnośredniowieczny oraz Wrocław w roku 1350 - zostały przygotowane wspólnymi siłami zespołu Uniwersytetu w Darmstadt oraz wrocławskich naukowców.

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pm
Rzeczywiście można byłoby dać więcej szczegółów i zrobić przeloty wzdłuż ulic pokazując życie mieszkańców, ale jak się ma na rendering 10 dni i ograniczony budżet to jest jak jest.
h
ht
Anonimowy kolezka na pewno zna sie lepiej niz architekci:)
s
słoik
smród zabużańskiej wsi znasz z opowiadań czy pamiętasz w genach?
23left
Wrocław tak,ale nie jego mieszkańcy-zabugole.
q
qwak
Wroclaw był zawsze piękny,dopóki nie opanowały go zaBUGOLE ze słomą w butach. Nawet śmierdzi tak samo we Wrocławiu jak w zaBUGOLSKIEJ wsi.
w
wrocławianin
Hełm wieży św Elżbiety zbudowano w latach 1531-1535 ;) Po katastrofie w roku 1529.
r
raju
utwór "Jacaras", zespół "Ansambl Peregrinus"
S
Struś
Może nie mogli sobie pozwolić na Bagińskiego. I budżet pozwalał na takie wykonanie. To nie gra komputerowa za 50mln złotych.
A
Andrzej
Dwie poprzednie animacje - Wrocław Wczesnośredniowieczny oraz Wrocław w roku 1350 są do obejrzenia w Muzeum Miejskim Wrocławia na ul. Kazimierza Wielkiego 35
,
że zastanawiasz się nad sobą. Na pewno pomoże to w terapii.
p
popek
jesli ta sciezka dzwiekowa to fragment dluzszego kawalka to jak on sie nazywa?
c
cancro
Jak dla mnie : przesłodzone. Pierwszy błąd jaki rzuca się w oczy to hełm na wieży św. Elżbiety. Obecny kształt ma dopiero od połowy XVII wieku. Są też pewnie inne błędy. Ale generalnie "kierunek jest słuszny" . W dobie smartfonów, ajfonów ajpadów i "kultury obrazkowej" to strzał w dziesiątkę. Uwzględniając oceny moich przedmówców postawiłbym 3+.
j
ja
Poziom graficzny jak w animacjach z gier komputerowych lat 90-tych. Strasznie sztuczny i prawie nie ma tam szczegółów. Szkoda, że nie zatrudnili do jej stworzenia choćby Tomka Bagińskiego. Spod jego ręki wyszłaby pewnie dużo lepsza, dużo bardziej realistyczna animacja.
a
antybeton
czy po jakimś wypadku?
M
Majk
Ja dla mnie to ta animacja jest całkowicie nie realistyczna. Po prostu w XVI wieku miasto nie mogło tak wyglądać. Bez brudu, dymu, zniszczeń żadne miasto nawet dzisiaj tak się nie prezentuje. Myślę ,że można to było zrobić na animacji...
Wróć na i.pl Portal i.pl