Setki placówek kulturalnych w całym kraju przygotowały na sobotę nocne zwiedzanie, koncerty, pokazy filmów i inne atrakcje. Część z wydarzeń, z myślą o młodszych uczestnikach, organizowanych jest w ciągu dnia.
Gdzie warto się wybrać w Noc Muzeów
Belweder
Koncertował tam Fryderyk Chopin, urzędował i zmarł Józef Piłsudski a dziś to jedna z głównych rezydencji Prezydenta - mowa o Belwederze, którzy dziś otwiera się dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów w Warszawie. Wnętrza klasycystycznego pałacu będą dostępne od 17.00 do północy. Konrad Filip Komarnicki z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta powiedział, że Belweder to wyjątkowy świadek historii.
Grupy 25-osobowe będą oprowadzane przez przewodników. Osoby zwiedzające Belweder proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem i niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa "Chagall", "Stan rzeczy", "Cyrk" ora warsztaty i oprowadzanie - to propozycje Muzeum Narodowego w Warszawie i jego oddziałów na Noc Muzeów. Na zwiedzanie wystaw za darmo w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie zaprasza jego dyrektor Łukasz Gaweł. Jak powiedział, dla zwiedzających dostępne będą wszystkie galerie stałe, m.in. Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Wzornictwa Polskiego i zaaranżowana na nowo Galeria Sztuki XIX wieku.
Gmach główny w Noc Muzeum będzie otwarty do godziny 1.00. Ponadto na zwiedzających czekają m.in. Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Fryderyka Chopina. Tej nocy można też zwiedzić obiekty zazwyczaj niedostępne lub posłuchać koncertów, czy wziąć udział w warsztatach.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dawny Areszt Śledczy, szczególne miejsce pamięci polskich bohaterów zaprasza na noc muzeów. Jak mówi Polskiemu Radiu dyrektor placówki Filip Musiał dzisiejszy wieczór w muzeum na Rakowieckiej rozpocznie się o 19.00 upamiętnieniem Grzegorza Przemyka zamordowanego przez bezpiekę 14 maja 1983 roku. "Jedna z tablic upamiętnia ofiary systemu komunistycznego z lat 80, wśród nich jest młody poeta, Grzegorz Przemyk, syn Barbary Sadowskiej zamordowany w 1983 roku" - podkreśla Filip Musiał. Dodał, że każda z grup oprowadzana po muzeum dzisiejszego wieczoru będzie zatrzymywała się przed tą tablicą.
Muzeum będzie można zwiedzać do 23.00.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Moc atrakcji przygotowało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na dzisiejszą Europejską Noc Muzeów. W programie nie tylko spotkania z zabytkami techniki lotniczej, legendami i bohaterami lotnictwa, ale także koncerty i projekt muzyczno-artystyczny. Kustosz dęblińskiego Muzeum Sił Powietrznych Jacek Zagożdżon podkreślił, że program jest bardzo "treściwy i karmi różne zmysły". Zapewnia, że każdy w nim znajdzie coś dla siebie.
Wieczór rozpocznie o godzinie 18.00 występ orkiestry wojskowej w Dęblinie.
Informację o pozostałych obiektach uczestniczących w Nocy Muzeach udostępniają na swoich stronach władze centralne oraz samorządowe, a także placówki kulturalne.
Źródło: Polskie Radio 24/polskatimes.pl
