Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni?
Ruszyła inicjatywa Gdyńskiego Dialogu zbierania podpisów pod wnioskiem w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gdyni profesorowi Normanowi Daviesowi. Polsko-brytyjski historyk to jeden z najpopularniejszych autorów książek historycznych na świecie.
Akcja ruszyła 11 listopada 2022 r. w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni. Na spotkaniu Biesiady Literackiej prowadzonej przez Krystiana Nehrebeckiego. gospodarz skorzystał z okazji, by jaką pierwszą o złożenie podpisu poprosić bohaterkę spotkania – Andę Rottenberg.
– Podstawową motywacją wniosku o Honorowe Obywatelstwo Gdyni dla Normana Daviesa jest wdzięczność dla jego zasług w popularyzowaniu polskiej historii i kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski w Europie i na świecie. Jego znakomite książki, tłumaczone na ponad 30 języków, pozwoliły, aby ważna opowieść o naszym kraju była opowiedziana ciekawie i przekonująco i była słuchana – mówi Natalia Kłopotek-Główczewska z Gdyńskiego Dialogu. – Nie Polak, a zatem z pewnym dystansem do naszego kraju, bada jego dzieje pieczołowicie i profesjonalnie, będąc wiarygodnym ambasadorem spraw polskich. To dzięki niemu na zachodzie wiedzą znacznie więcej niż kiedyś o naszym kraju i o konkretnych wątkach naszej historii. Książki Normana Daviesa o Polsce to nie tylko lekcja historii, ale i napisana świetnym językiem opowieść – nie dziwi więc jego nominacja do literackiej nagrody Nobla – dodaje Kłopotek-Główczewska.
Profesor Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni?
Profesor Norman Davies przysłużył się przez lata polskiej nauce i popularyzacji historii Polski w kraju i zagranicą. Jest Honorowym Obywatelem Warszawy, Krakowa i Lublina. Otrzymał doktoraty honoris causa uniwersytetów:
- Jagiellońskiego
- Gdańskiego
- UMCS
- Warszawskiego
- UMK.
Został również odznaczony Orderem Orła Białego.
Norman Davies w Gdyni
Niewiele osób wie, że popularny historyk ma przeszłość związaną z Gdynią.
W okresie Praskiej Wiosny w 1968 r., w gdyńskim areszcie zatrzymano i osadzono Normana Daviesa wracającego z Krakowa do Wielkiej Brytanii. Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała wyjazd z grodu Kraka młodego naukowca, wiążąc jego obecność w Polsce z działaniami opozycji demokratycznej obu krajów.
Tymczasowo zwolniony z gdyńskiego aresztu, Davies znalazł schronienie w Konsulacie Królestwa Szwecji przy ulicy Jana z Kolna 25 – obecnie Konsulatu Kultury. Do końca lat siedemdziesiątych Norman Davies był częstym gościem w Gdyni, a pokoje szwedzkiego konsulatu pełniły rolę tymczasowego domu dla autora „Bożego Igrzyska".
Apel poparty podpisami ludzi ze świata kultury i polityki
Pierwszego dnia akcji apel do Rady Miasta poparła nie tylko Anda Rottenberg, ale również:
- aktorka Katarzyna Figura
- gdyński reżyser Andrzej Mańkowski
- gospodarz Biesiady Literackiej – Krystian Nehrebecki
- posłanka Barbara Nowacka
A wraz z nimi dziesiątki osób, które również podpisały się pod wnioskiem.
Formalnym wnioskodawcą, zgodnie z zapisami statutu, będzie stowarzyszenie Młodzi na rzecz Gdyni – Gdynianka, a złożone podpisy zostaną dołączone do wniosku stowarzyszenia.
Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Ludzie ze świata k...
