Ćwiczenia służb w tunelu na zakopiance WIDEO

Ćwiczenia służb ratunkowych przeprowadzone zostały w środku tunelu. Scenariusz ćwiczeń zakładach wypadek masowy kilku samochodów, w tym także autobusu. Ten najpierw zapala się, następnie wywraca potrącając inne samochody. Rannych jest kilkadziesiąt osób, jest silne zadymienie. Jest także samochód przewożący substancję chemiczną.
- W ramach tych ćwiczeń chcemy sprawdzić gotowość służb do działania w tunelu. Brany pod uwagę jest sam system alarmowy, przyjęcie zgłoszenia i decyzje, jakie są podejmowane w centrum zarządzania tunelem – mówi mł. Bryg. Sebastian Woźniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
W trakcie ćwiczeń uruchomione zostały systemy alarmowe w tunelu, jak również system oddymiania naw tunelu. Służby ratunkowe korzystały przy ewakuacji rannych z dwóch naw tunelu, a także z przejść między tymi nawami. Do ćwiczeń zaangażowane były siły z powiatu suskiego, nowotarskiego, myślenickiego, krakowskiego, czy z chrzanowskiego. - Łącznie w ćwiczeniach bierze udział 26 zastępów straży pożarnej, łącznie 160 strażaków – wylicza Sebastian Woźniak.
Oprócz strażaków w ćwiczenia zaangażowane były służby medyczne, policja, a także Lotnicze Pogotowie Ratunkowego, służby zarządzania kryzysowego województwa małopolskiego. Akcję tunelu obserwował Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.
- Musimy przećwiczyć sprawne i skutecznie działania w tym obiekcie – kwituje Sebastian Woźniak.
Tunel pod Luboniem Małym otrzymał już pozytywną opinię straży pożarnej, którą wydał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej.
- Czekamy jeszcze na pozwolenie na użytkowanie z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili jest ona w przygotowaniu. Inną decyzją konieczną będzie decyzja wojewody dotycząca potwierdzenia bezpieczeństwa użytkowania tunelu. Tych dwóch decyzji spodziewany się w tym tygodniu – mówi Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA. - Jeżeli te decyzje będą uzyskane, to planujemy otwarcie tunelu w sobotę 12 listopada.
Budowa tunelu pod Luboniem Małym rozpoczęła się w marcu 2017 roku. Zajmuje się tym włoska firma. W ramach kontraktu podpisanego z GDDKiA Włosi mieli wydrążyć dwa 2-kilometrowe tunele, a także wykonać po kilometrze drogi dojazdowej do tunelu z obu stron. Inwestycja w sumie będzie kosztowała 968 mln zł.
Pierwszą zakopiankę budowali Włosi na osłach z Sardynii, a w...
- Nowa zakopianka. Rosną ogromne wiadukty na drodze do Nowego Targu
- Nowa zakopianka. W tunelu będą mierzyć prędkość, a piratów drogowych karać mandatami
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]