W ramach programu "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim" w ciągu trzech lat rehabilitacji zostanie poddanych około 900 osób.
- Z programu już skorzystało około 250 dzieci z Wielkopolski. W kolejce czeka ponad 400 - mówi Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala. Szacuje się, że w Wielkopolsce jest około tysiąc osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Roboty wspierają dzieci
Pod Centrum Technoligocznie Wspomaganej Rehabilitacji została zaadaptowana stara sala gimnastyczna. Powstały tu dwie kondygnacje. Górny poziom zajmują gabinety lekarskie i sale szkoleniowe. Na dolnej mieszczą się pomieszczenia do rehabilitacji. Jest tam sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający stosowanie najnowocześniejszych metod w rehabilitacji zaburzeń chodu.
- Dla pacjentów z MPD i ich rodziców największym problemem jest zaburzony rozwój funkcji chodu, co ogranicza możliwości uczestniczenia w życiu społecznym, uczęszczania do szkoły, a w przyszłości, wykonania zawodu - tłumaczy prof. Marek Jóźwiak, kierownik projektu. - Technologicznie wspomagana rehabilitacja stwarza szanse na poprawę jakości życia dzieci z MPD - dodaje.
Na sali rehabilitacyjnej ćwiczyć można między innymi z przenośnym bionicznym szkieletem EKSO GT, platformami stabilometrycznymi ALFA oraz GAMMA oraz możliwy jest trening chodu z wizualną stymulacją Zebris.
Na rehabilitacje kilka razy
Z turnusu rehabilitacyjnego może skorzystać osoba z rozpoznanym mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku od 5 do 21 lat. Warunkiem jest umiejętność chodzenia, także z wykorzystaniem kul, balkonika, trójnogów czy z pomocą drugiej osoby.
Formularz zgłoszeniowy można wypełnić online klikając tutaj.
Każde dziecko może skorzystać z dwóch bezpłatnych dwutygodniowych cyklów w ciągu roku i maksymalnie sześciu w trakcie całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów mieszkających ponad 30 km od szpitala projekt gwarantuje nocleg w hotelu trzygwiazdkowym oraz transport.
Ponadto, w ramach działań informacyjno-edukacyjnych, w trakcie każdego turnusu rehabilitacyjnego prowadzone są szkolenia dla rodziców i opiekunów. Mają oni możliwość zwiększenia swojej wiedzy z zakresu mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzenia rehabilitacji oraz zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego. Dwa razy w roku organizowane są kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię pacjentów objętych programem w miejscu ich zamieszkania. Szkolenia, oprócz wdrażania aktualnej wiedzy z zakresu rehabilitacji, będą stanowić podstawę do kontynuacji terapii z zakresu funkcji chodu.
Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstało dzięki realizacji przez Szpital innowacyjnego projektu rehabilitacji, pn. „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”, numer: RPWP.07.02.02-30-0001/18.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, którego Instytucją Zarządzającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wartość projektu to 19 287 677,00 złotych, z czego poziom dofinansowania wyniósł 18 287 677,00 złotych.
Zobacz też:
Najlepsze porodówki w Wielkopolsce - zobacz ranking szpitali...
Sprawdź też:
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Śląskie lekarki pozują nago i zachęcają do badań piersi
- Jakie transfery szykuje Lech Poznań? [ZOBACZ]
- Najsłabsze licea w Poznaniu wg "Perspektyw"
- Jak rozwija się Poznań na tle innych? Zobacz ranking
- 3 najgorsze linie tramwajowe w Poznaniu
