Spis treści
Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?
Obostrzenia w Polsce. Najwięcej przypadków koronawirusa
- Niestety nie mam dobrych informacji. Mamy 3931 nowych zakażeń COVID-19. To wzrost o prawie 85 proc. - mówił Kraska. To najwyższa liczba nowych przypadków koronawirusa w Polsce od 12 maja (4255) - twierdzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Ostatniej doby zmarły też 64 osoby. - Mam też jeszcze jedną, niepokojącą liczę. To 328 hospitalizacji z ostatniej doby. W tej chwili zajęte są 3592 łóżka przez pacjentów z koronawirusem. Te liczby powinny do nas przemawiać - dodał.
Wiceminister stwierdził także, że "ten trend jest zdecydowanie szybszy, niż przewidywaliśmy. Może być tak, że na koniec października znacznie przekroczymy te 5 tys. zakażeń koronawirusem"
Od dziś nowe obostrzenia w Polsce
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Rozporządzenie wprowadza regulacje, zgodnie z którymi unijny cyfrowy certyfikat covidowy lub zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski może uzyskać osoba, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się na wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy.
Obostrzenia w Polsce. Zmiany w noszeniu maseczek
Rozporządzenie modyfikuje regulacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa na uczelniach i w innych niż uczelnia podmiotach prowadzących kształcenie doktorantów.
Zakrywanie ust i nosa na uczelni i w podmiocie prowadzącym kształcenie doktorantów lub studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia jest obowiązkowe, chyba że inaczej zdecyduje rektor albo kierujący podmiotem prowadzącym kształcenie doktorantów, studia podyplomowe lub inne formy kształcenia.
Z kolei zakrywanie ust i nosa maseczką nie obowiązuje zdających i innych osób uczestniczących w przeprowadzaniu:
- egzaminu ósmoklasisty,
- egzaminu maturalnego,
- egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
- egzaminu zawodowego,
- konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, egzaminu sędziowskiego,
- egzaminu prokuratorskiego,
- egzaminu referendarskiego,
- egzaminu adwokackiego,
- radcowskiego,
- notarialnego,
- komorniczego,
- egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego,
- egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą,
- egzaminów dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdzianów dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
- jeżeli w trakcie egzaminu lub konkursu odległość między poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Za: onet.pl
