Nowe znaczki Poczty Polskiej. Pochodzą z serii "Utracone skarby architektury"

PAP
PAP
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Do obiegu trafiły dwa nowe znaczki pochodzące z serii "Utracone skarby architektury". Przedstawiają one Zamek Myszkowskich w Pińczowie i Pałac Saski w Warszawie.

"Celem emisji jest zaprezentowanie utraconych unikatowych obiektów architektonicznych o wyjątkowym znaczeniu dla historii i dziedzictwa kulturowego Polski" - czytamy w przesłanej informacji.

Autorem projektu znaczków o nominale 3 zł 60 gr każdy jest Jarosław Ochendzan. Na pierwszym znaczku widnieje Zamek Myszkowskich w Pińczowie na rycinie według rysunku Eryka Dahlbergha z 1696 r. Drugi znaczek przedstawia Pałac Saski w Warszawie na rycinie według rysunku Pierre'a Ricaud de Tirregaille'a z 1762 r.

Jak zaznaczono, "w zamyśle twórcy oba znaczki miały zaprezentować historyczne budowle z czasów ich świetności jeszcze przed przebudową". "Jednocześnie są to jedyne dostępne obecnie wizerunki obu obiektów, które zachowały się do dziś" - wyjaśniono.

Podkreślono, że Zespół Zamkowy w Pińczowie w XV w. był najwspanialszą siedzibą możnowładczą w Małopolsce. "Charakteryzował się wyjątkową architekturą, jego przebudowę prowadził Santi Gucci, architekt i nadworny rzeźbiarz Anny Jagiellonki oraz Stefana Batorego" - napisano. Przestał istnieć pod koniec XVIII w.

Pałac Saski powstał w drugiej połowie XVII w. i przetrwał w Warszawie prawie 300 lat, choć jego wygląd zmieniał się kilkukrotnie aż do momentu jego wysadzenia w powietrze w 1944 r. przez niemieckiego okupanta. Jedyny ocalały fragment Pałacu Saskiego to Grób Nieznanego Żołnierza.

Przypomniano, że polityk i poeta Jan Andrzej Morsztyn uzyskał od króla pozwolenie na budowę barokowego pałacu, a gmach zaprojektował albo Tylman z Gameren, albo architekt Wazów Giovanni Battista Gisleni.

W 1713 r. córka Morsztyna sprzedała posiadłość Augustowi II Mocnemu, który podjął się gruntownej przebudowy pałacu, pragnąc stworzyć królewską rezydencję na wzór Wersalu z reprezentacyjnym placem i ogrodem. Pałac nazwany został wówczas Saskim. "Był centralnym ogniwem założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską. Rozbudowę kompleksu kontynuował syn władcy, następca tronu August III Sas" - czytamy w informacji.

Jak wyjaśniono, okres panowania Augusta III to lata świetności Pałacu Saskiego, do którego przyłączono sąsiadujący z nim Pałac Brühla i rezydencję biskupa Potockiego. Złota epoka skończyła się w roku śmierci króla w 1763 r.

W 1837 r. Pałac Saski kupił Rosjanin Jan Skwarcow, który zlecił gruntowną przebudowę. Powstał gmach w stylu klasycystycznym według projektu Adama Idźkowskiego. "W miejscu środkowej części kompleksu umieścił charakterystyczną kolumnadę w stylu korynckim" - przypomniano.

Oba znaczki ukazały się w nakładzie 180 tys. egzemplarzy.(PAP)

źródło: pap.pl

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl