Trzaskowski o odbudowie Pałacu Saskiego: Rząd chce się z niej wycofać, i słusznie
O odbudowę zachodniej pierzei placu Piłsudskiego z Pałacem Saskim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został zapytany na antenie TOK FM.
– Jest oczywiście kwestia wyjaśnienia tej olbrzymiej inwestycji, tj. odbudowy Pałacu Saskiego, która zawsze była kontrowersyjna. Widzę, że rząd chce się z niej wycofać, i słusznie – ocenił.
Zdaniem Trzaskowskiego, "w Warszawie są inne, znacznie ważniejsze potrzeby i wydawanie miliardów złotych na tego typu inwestycje w tak trudnej sytuacji budżetowej jest zwyczajnie niecelowe".
Zaskoczenia takimi słowami nie kryje Sławomir Kuliński, rzecznik państwowej spółki celowej Pałac Saski, którą do realizacji inwestycji powołał minister kultury Piotr Gliński. – Nie mieliśmy w tej sprawie żadnych sygnałów ze strony rządu – przyznał w rozmowie z "Wyborczą".
Symbol odrodzonej Polski
Przypomnijmy, że pałac był symbolem Polski odrodzonej w 1918 roku. Został zburzony przez Niemców pod koniec wojny, w 1944 roku. O odbudowę kultowego miejsca od lat zabiegają historycy, aktywiści i mieszkańcy Warszawy. Do tej pory udało się zbudować makietę pałacu Saskiego z klocków Lego, w Parku Miniatur w Warszawie pokazano pałac w skali 1:25. Stworzono też wizualizację „Saski 360”, dzięki której możemy podejrzeć, jak wyglądałby historyczny obiekt we współczesnej Warszawie. To tylko niewielkie działania, które pokazują, że pałac wciąż jest w świadomości mieszkańców Warszawy.
7 lipca 2021 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.
Z kolei 12 października tego roku rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na konspekt odbudowy Pałacu. Wzięło w nim udział jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. Zwycięzcą konkursu została firma WXCA sp. z o.o.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

aj