Spis treści
W najnowszym tomie Asteriks wyruszy w wielką podróż
Najnowszy tom Asterika będzie zatytułowany "Asterix i podróż" To nie jest pierwszy raz, kiedy nasi dwaj bohaterowie, często w towarzystwie pieska Idefiksa, pakują walizki, aby odwiedzić odległe krainy: jak na prawdziwych starożytnych globtroterów przystało, Asteriks i Obeliks przemierzyli wzdłuż, wszerz i w poprzek całą Galię i żadna granica nie jest w stanie ich zatrzymać.
Odwiedzili już Niemcy (Asteriks u Gotów, 1963), Egipt (Asteriks i Kleopatra, 1965), Anglię (Asteriks u Brytów, 1966), Hiszpanię (Asteriks w Hiszpanii, 1969), Szwajcarię (Asteriks u Helwetów, 1970), Belgię (Asteriks u Belgów, 1979), byli też dalej – w Ameryce (Wielka Przeprawa, 1975), Mezopotamii (Odyseja Asteriksa, 1981), a nawet w Indiach (Asteriks u Reszehezady, 1987).
Niedawno, pod piórem Jeana-Yvesa Ferriego, udało im się odkryć także uroki Szkocji (Asteriks u Piktów, 2013), Włoch (Asteriks w Italii, 2017) oraz zawitać na ziemie Sarmatów (Asteriks i Gryf, 2021).

Fabcaro i Didier Conrad to sprawdzony duet twórców
Twórcami nowych przygód Asteriksa będą ponownie scenarzysta Fabcaro oraz rysownik Didier Conrad. To oni stworzyli 40. album "Biały irys", który został dobrze przyjęty przez Czytelników. Czy Fabcaro jest szczęśliwy, że znów będzie odpowiadał za przygody Asteriksa?
Jestem zachwycony! Kiedy przez cały album towarzyszysz bohaterom, których kochasz, trochę ci smutno, gdy się z nimi rozstajesz. Dość powiedzieć, że ponowne spotkanie i możliwość spędzenia z nimi czasu, zwłaszcza w nowej formie, jaką jest podróż, napawa mnie szczęściem! Znów z dziecięcą radością kreśliłem ich historię. Właściwie nie czuję, żebym robił coś szczególnego, po prostu umieszczam ich w pewnych ramach i pozwalam im działać! - mówi francuski artysta.
Prace nad 41. tomem przygód Asteriksa są mocno zaawansowane
Najpierw szukałem miejsca, w którym nasi przyjaciele nigdy nie byli, oraz takiego, w którym sam mógłbym zatopić się w trakcie pisania. Nie ma powodu, żeby bohaterowie byli jedynymi, którzy dobrze się bawią. Aktualnie jestem bliżej końca scenariusza niż jego początku, chociaż tekst będę doszlifowywać do ostatniej chwili, zanim album trafi do druku - dodaje Fabcaro.
Didier Conrad, który jest rówieśnikiem Asteriksa (urodził się w 1959 roku), zdradza na jakim etapie są prace nad rysunkami do nowego albumu.
Jeśli o mnie chodzi, ta przygoda jeszcze trochę potrwa. Obecnie kończę szkice, a następnie zabiorę się za tuszowanie uzbrojony w mój sprawdzony pędzel Winsor and Newton oraz w mój chiński tusz. Świetnie się bawię rysując ten album, i mam nadzieję, że czytelnikom spodoba się efekt końcowy - mówi Conrad.
Rozmowa z twórcami Asteriksa
Niespodzianka od Netfliksa - będzie serial o dzielnych Galach
W 2025 roku premierę będzie miał również serial o Asteriksie. Serial "Asteriks i Obeliks – Walka wodzów" w reżyserii Alaina Chabata pojawi się w serwisie Netflix wiosną 2025 roku. To oryginalne dzieło – jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali animowanych roku – będzie emitowane jednocześnie w 190 krajach!
Zaplanowano dubbing w 39 językach, w tym: arabskim, koreańskim, chorwackim, hebrajskim, mandaryńskim, a nawet telugu! Odcinki będą dostępne także z audiodeskrypcją w 17 językach oraz z napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących w 8 językach. Nie ma na razie potwierdzonych informacji na temat polskiego dubbingu.
Idefiks po 60 latach doczekał się własnej serii
Swoją serię komiksową w przyszłym roku otrzyma również Idefiks, który początkowo był tylko „małym pieskiem nieokreślonej rasy”). Sześćdziesiąt lat później pozycja Idefiksa jest już dobrze ugruntowana Idefiks, nieodłączny towarzysz Asteriksa i Obeliksa, zostawił swój ślad w serii Asteriks, a od 2021 roku ma swoją własną serię komiksową (i serial!): "Idefiks i nieugięci".
W 2025 roku zostanie głównym bohaterem, aby godnie uczcić swoje 60. urodziny!
