- W praktyce zawsze dobrze jest korzystać z pomocy usprawniającej jazdę. Mając to na uwadze wdrożyliśmy w nawigacji AutoMapa szereg funkcjonalności wspierających kierowcę w bezpiecznej podróży. Przede wszystkim jest to Asystent Pasa Ruchu (APR), funkcja sygnalizująca kierowcy z wyprzedzeniem, który pas ruchu powinien zająć, by łatwo i bezpiecznie wykonać kolejny manewr. Aplikacja informuje też o ograniczeniu prędkości obowiązującym na drodze, którą się właśnie poruszamy. To o tyle ważne, że nie wszystkie ograniczenia są widoczne na drodze wprost, w postaci znaków – niektóre wynikają z kategorii drogi czy terenu zabudowanego, gdzie kierowca nie zawsze ma pewność jakie ograniczenie aktualnie go obowiązuje. Znak wyświetlony na ekranie aplikacji daje taką informację w każdym momencie nie rozpraszając skupienia, a ewentualne przekroczenie prędkości sygnalizuje graficznie, zmieniając stopniowo kolor obwódki znaku na czerwony. W sytuacji znacznego naruszenia przepisu – powyżej 40 km/h – nawigacja daje ostrzegawczy komunikat głosowy ”Zwolnij”. Rozwiązania te wspomagają prowadzących i ułatwiają bezpieczną jazdę, w odróżnieniu od poszukiwania sposobów na ominięcie przepisów czy uniknięcie kary - wyjaśnia Magdalena Buchalska, Brand Development Director AutoMapy.
Kolejną funkcją jest informowanie o możliwych fotoradarach, kontrolach drogowych, czy zdarzeniach na drodze – każde z nich może być także dodane i aktualizowane w aplikacji samodzielnie przez użytkownika. Co więcej, AutoMapa wyposażona jest we
własny komunikator głosowy – AutoCB – pozwalający na bieżącą wymianę informacji z innymi użytkownikami znajdującymi się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, na drodze, którą jedziemy lub na wybranych kanałach prywatnych – niezależnie od odległości. Rozwiązanie to niejednokrotnie stanowiło dodatkowe potwierdzenie zdarzeń zgłoszonych w aplikacji.
- Promowanie bezpieczeństwa na drodze to dla nas z jednej strony realne działania, jak kolejne dostępne w nawigacji funkcje: ostrzeżenia o strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych, z wykorzystaniem komunikatu głosowego o dojeździe do przejazdu. Z drugiej to również zobowiązania i opracowywanie rozwiązań na przyszłość – jak podpisana przez AutoMapa w ostatnim czasie „Deklaracja w sprawie kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, będąca inicjatywą Urzędu Transportu Kolejowego, wspieraną przez przeszło dwieście organizacji związanych z transportem kolejowym i drogowym oraz zapewnieniem szeroko pojętego bezpieczeństwa na drogach - komentuje Magdalena Buchalska.
