Informacja NFZ-u na temat wprowadzenia zmian w finansowaniu testów na COVID-19 pojawiła się na cztery dni przed jej wejściem w życie.
- Od 1 kwietnia 2022 r. zostaje wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 -poinformował Fundusz.
Nie przeocz
- Teresa Werner obchodzi urodziny! Jej ukochane miejsce to Koszęcin. Zobaczcie!
- Tego już nie kupisz w Biedronce! Oto LISTA wycofanych produktów z Rosji i Białorusi
- Wiosna w żywieckim Parku Habsburgów. To fantastyczne miejsce na weekendowy spacer
- Najtańsze działki do kupienia w województwie śląskim! Zobacz
Zmiany te NFZ wiąże z utrzymującą się tendencją spadkową związaną ze średnią liczbą nowych zakażeń koronawirusem, a także m.in. wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w kwestii noszenia maseczek.
POZ-y zapłacą za testy z własnej kieszeni
Jak podaje NFZ, w przypadku podejrzenia infekcji wirusem SARS-CoV-2, badanie pacjenta w zakresie wykonania testów m.in. przez przychodnie, może odbywać się z uwzględnieniem wykorzystania posiadanych przez te podmioty testów otrzymywanych z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, badań wykonanych we własnym laboratorium lub zleconych podwykonawcy, z którym podmiot leczniczy posiada zawartą umowę.
- Możliwość przeprowadzenia diagnostyki SARS-CoV-2 pozostaje w zakresie wykonywania świadczenia opieki zdrowotnej w powiązaniu z decyzją lekarza kierującego pacjenta na badanie w kierunku COVID-19 i jest finansowane w ramach aktualnie obowiązujących umów i nie będzie finansowane odrębnie - informuje Fundusz.
Według najnowszych zaleceń, POZ-y nie muszą testować pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. W takich przypadkach ma wystarczyć teleporada lub wizyta w POZ. Lekarz POZ ma określić dalsze postępowanie, w zależności od stopnia nasilenia objawów – kieruje na samoizolację, dając jednocześnie zalecenia o konieczności kontaktu w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub zaleca wizytę w POZ w przypadkach konieczności pogłębionej oceny stanu chorego i postępowania. Z kolei testowanie zaleca się pacjentom z grup ryzyka, u których przebieg choroby może być ciężki. Takich pacjentów lekarze mają wysyłać na leczenie do szpitali.
Grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
Do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 należą:
- stan immunosupresji (niezależnie od zaszczepienia);
- osoby w wieku >80 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy;
- osoby w wieku >70 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy, przy obecności jednego z następujących czynników ryzyka: choroba sercowo- naczyniowa w tym nieuregulowane nadciśnienie, choroba naczyń mózgowych, przewlekła niewydolność nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, otyłość, aktywna choroba nowotworowa;
- osoby w wieku >60 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy, przy obecności dwóch lub więcej ww. czynników ryzyka.
Musisz to wiedzieć
- Osoby o tych znakach zodiaku będą mieć kasę. Oto horoskop finansowy na 2022 rok
- 13. emerytura - oto tabela wyliczeń netto i brutto. Ile seniorzy dostaną "na rękę"?
- Osoby o tych znakach zodiaku mogą mieć pecha. Oto horoskop o szczęściu na 2022 rok
- Morsowanie na Pogorii: Świeciło słońce, ale woda była zimna ZDJĘCIA
