Odkryto lek chroniący przed chorobą Parkinsona? Morskie przeciwutleniacze zbadane przez naukowców

Damian Kelman
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bogaty w przeciwutleniacze morski glon z gromady brunatnic - Ecklonia cava – może pomóc w zapobieganiu chorobie Parkinsona- informuje pismo "Nutrients". Czy to oznacza, że już niebawem będziemy w stanie walczyć z tą nieuleczalną chorobą?

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną spowodowaną utratą neuronów, które produkują dopaminę, neuroprzekaźnik zaangażowany w kontrolę motoryczną i funkcje poznawcze. Do uszkodzeń prowadzi nadmierne wytwarzanie reaktywnych form tlenu.

Wraz ze starzeniem się globalnej populacji gwałtownie rośnie liczba pacjentów z chorobą Parkinsona. Obecnie dostępne jest tylko leczenie objawowe, dlatego konieczne jest opracowanie schematów leczenia i metod zapobiegania.

Odkryto lek na Parkinsona?

Profesor nadzwyczajny Akiko Kojima-Yuasa z Osaka Metropolitan University kierowała grupą badawczą, która zweryfikowała fizjologiczny wpływ przeciwutleniaczy - polifenoli Ecklonia cava na zapobieganie chorobie Parkinsona.

Przeprowadzono dwa rodzaje testów funkcji motorycznych na modelach myszy z chorobą Parkinsona. Gryzoniom przez tydzień podawano doustnie przeciwutleniacze, a następnie podano rotenon – substancję znaną ze swoich właściwości neurotoksycznych. Jak się okazało, funkcja motoryczna, którą osłabił rotenon, została przywrócona. Zaobserwowano również poprawę funkcji motorycznej jelit.

Eksperymenty z wykorzystaniem komórek będących modelem choroby Parkinsona wykazały, że zawarte w glonie przeciwutleniacze aktywują enzym AMPK (kinaza białkowa aktywowana adenozyno-monofosforanem) i hamują produkcję reaktywnych form tlenu, które powodują śmierć komórek nerwowych.

"Badanie to sugeruje, że przeciwutleniacze Ecklonia cava mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów poprzez aktywację AMPK i hamowanie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu. Mamy nadzieję, że Ecklonia cava będzie skutecznym składnikiem w zapobieganiu chorobie Parkinsona" - wskazała prof. Kojima-Yuasa.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nekis
Mam nadzieję że okaże się skuteczny bo jak dotąd nie ma leku który wyleczyłby parkinsona, są jedynie zabiegi mrgfus w szpitalu medicover które poprawiają jakość życia u chorych z drżeniem w chorobie parkinsona
U
USS wojtuś
Tylko kto normalny chce żyć w pisowskim raju? Ta pigułka nie po prostu nie klei się z resztą
K
Krzysztof
Szkoda czasu na te sensacje.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl