Odszkodowanie z OC sprawcy. Jak ubiegać się o wypłatę pieniędzy?

(ip)
Archiwum
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC nadal rosną, co związane jest ze wzrostem kwot wypłacanych odszkodowań. Nie każdy jednak wie, jak ubiegać się o rekompensatę z OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego.

Zima to czas, w którym można odnotować większą liczbę zdarzeń drogowych, a według danych Komendy Głównej Policji od początku roku do końca listopada 2016 r. doszło już do 355 146 kolizji i 30 586 wypadków. Kolizja lub wypadek może przytrafić się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Warto przygotować się na taką okoliczność i dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw, jeśli przydarzy się taka sytuacja.

Odszkodowanie za zniszczone auto

Pierwszą czynnością, jaką powinien wykonać kierowca po kolizji, jest zabezpieczenie miejsca wypadku, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej położenia pojazdów i widocznych uszkodzeń. Następnie należy przystąpić do spisania oświadczenia. – Takie oświadczenie powinno zawierać: dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazdy, dane ubezpieczyciela, numer polisy OC oraz opis okoliczności w jakich doszło do kolizji – wyjaśnia Edyta Szymkowiak, p.o. Dyrektora Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań. – W przypadku, gdy sprawca zdarzenia nie chce udzielić nam potrzebnych informacji, na miejsce kolizji powinniśmy wezwać policję, która sporządzi notatkę urzędową ze zdarzenia drogowego – dodaje Szymkowiak.

Kolejnym krokiem jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Trzeba skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy wypadku lub naszym ubezpieczycielem, który wypłaci odszkodowanie i we własnym zakresie zwróci się o zwrot poniesionych kosztów do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Kierowca może również skorzystać z usług firm, które specjalizują się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań. Pracownicy takiej firmy udzielą informacji na temat tego, o jakie odszkodowanie można się ubiegać, jak również będą reprezentować kierowcę przed towarzystwem ubezpieczeniowym, załatwiając w ten sposób wszelkie formalności. Następnie pora nas spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni, opisze i wyceni powstałe szkody. To właśnie na podstawie kalkulacji sporządzonej przez rzeczoznawcę towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzję dotyczącą wysokości wypłaconego odszkodowania.

Ostatnim etapem jest wybór sposobu likwidacji szkody. Mamy do wyboru wariant warsztatowy i wariant kosztorysowy. - Wariant kosztorysowy polega na tym, że po zaakceptowaniu dokonanego przez rzeczoznawcę kosztorysu, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, a my we własnym zakresie dokonujemy naprawy. W przypadku wariantu warsztatowego inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym, rola poszkodowanego ogranicza się jedynie do wyboru warsztatu, w którym zostanie naprawiony samochód, dostarczenia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. W takim przypadku to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym – tłumaczy Edyta Szymkowiak z Centrum Odszkodowań DRB.

Odszkodowanie za szkody osobowe

W przypadku niektórych kolizji drogowych, jak i w większości wypadków samochodowych mówimy nie tylko o zniszczonym aucie, ale także o uszczerbku na zdrowiu. Kolizję od wypadku różnicuje przede wszystkim rozmiar doznanej szkody na osobie. Poszkodowanemu w wypadku samochodowym przede wszystkim należy się wypłata zadośćuczynienia za doznane obrażenia ciała oraz odszkodowanie za poniesione w związku z tym koszty. Starając się o wypłatę takiego świadczenie należy przedstawić następujące dokumenty: pełną dokumentację medyczną, w skład której wchodzą wyniki wszystkich wykonanych badań i konsultacji medycznych, rachunki za wykupione leki, dojazd do placówek medycznych czy rehabilitację. Można się starać również o odszkodowanie za utracony dochód związany z niezdolnością do pracy. O takie świadczenie mogą się starać nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również te zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie. Wystarczy, że wraz z pracodawcą oszacują, ile mogłyby zarobić w czasie niezdolności do pracy.

W momencie, gdy w wypadku zmarła bliska osoba można starać się o wypłatę zadośćuczynienia za stratę bliskiej osoby. – Takie świadczenie przysługuje również osobom, które nie były rodziną zmarłego w powszechnym rozumieniu. Oznacza to, że o wypłatę zadośćuczynienia mogą również ubiegać się osoby, które żyły ze zmarłym na przykład w konkubinacie. Poświadczeniem naszej bliskiej relacji ze zmarłym mogą być: wspólne zdjęcia, filmy, zeznania rodziny, sąsiadów, przyjaciół czy współpracowników – wyjaśnia Edyta Szymkowiak z DRB. W przypadku dochodzenia swoich praw do odszkodowania po śmierci bliskiej osoby, przede wszystkim trzeba wykazać pogorszenie się naszej sytuacji majątkowej na skutek śmierci osoby bliskiej w wypadku. Jeśli było prowadzone wspólne gospodarstwo domowe i zarobki zmarłego miały wpływ na jego utrzymanie, są podstawy do dochodzenia stosownego odszkodowania.

Sprawca wypadku nie ma wykupionego OC

W takich okolicznościach odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zgłoszenia szkody do UFG należy dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, oferującego obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W takim przypadku najlepiej jest zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kierowca posiada polisę. A co w sytuacji, kiedy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia? – W takim przypadku niezwłocznie powinniśmy wezwać policję, która spisze szczegółową notatkę z miejsca zdarzenia. W momencie, gdy sprawca wypadku nie zostanie ustalony, swoje roszczenia również powinniśmy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – dodaje Edyta Szymkowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysiek_info
Witam pięknie,
Temat odszkodowań można wałkować cały czas, ale ubezpieczyciele i tak nie zmienią swojej polityki "oszczędności". Jak każda firma chcą zarabiać a nie tracić więc z jednej strony nie dziwota że wypłacają niższe odszkodowania. Z drugiej strony do pełnej rekompensaty uszkodzeń w pojeździe oraz szkód osobowych, zobowiązuje ich kodeks cywilny. Prawo jest tu ważniejsze od swoich "widzi misie" i wewnętrznej polityki (przynajmniej odnosząc się do roszczeń z polisy OC).
Współpracuję z firmą Helpfind i doskonale znam temat odszkodowań. Muszę przyznać, że bez prawnika to formalnie ciężko ugrać porządne pieniądze od ubezpieczyciela (porządne czyli należne!!). Wiadomo że prowizję trzeba zapłacić, ale osobiście uważam to za lepsze rozwiązanie niż szarpanie się z ubezpieczycielem, zwyczajnie szkoda nerwów.
Pozdrawiam, Krzysztof.
M
Mirela
Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876.
k
kudeł
najlepiej sobie na odszkodowaniamotoryzacyjne.pl zobaczcie. sporo przydatnych rzeczy tym bardziej jeśli nie bardzo orientujecie się w temacie, warto poczytać :)
M
Marek
samodzielnie to się dostanie figę z makiem albo jakieś śmieszne grosze, taka prawda, ja się od razu do lexodszkodowania zgłosiłem i miałem pewność, że jak się tym zajmą specjaliści to wszystko będzie załatwione tak jak należy
i
iwanek

najważniejsze to mieć ubezpieczenie ochrony prawnej. Ja mam od D.A.S. i polecam, bo gdyby nie oni do dzisiaj pewnie siedzielibyśmy w ławie sądu...
 

 

g
gość
najlepiej mieć ubezpieczenie ochrony prawnej, bo o odszkodowanie z TU nie ma co liczyć. Lata dochodzeń kończących się na niczym tak naprawdę. Gdyby nie ubezpieczenie ochrony prawnej do dzisiaj bujałbym się po sądach...
Wróć na i.pl Portal i.pl