Oferowali starszym klientom proste usługi. Oszukali ponad 6 tys. osób na 26 mln zł

Marcin Koziestański
Ofiarami oszustów padały zazwyczaj starsze osoby
Ofiarami oszustów padały zazwyczaj starsze osoby fot. pixabay.com
Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko 14 osobom w śledztwie dotyczącym działalności spółek TeleOpieka24 i GasoEnergia PZE w związku z oszustwami popełnionymi na szkodę ponad 6,6 tysięcy pokrzywdzonych!

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko 14 osobom, którym zarzucono dokonanie oszustw w ramach dwóch wrocławskich spółek o nazwach TeleOpieka24 i GasoEnergia PZE. Jak ustalono, w wyniku wprowadzenia w błąd co do warunków oferowanych umów o drobne usługi czy dostawy gazu i energii elektrycznej, pokrzywdzonych zostało łącznie ponad 6,6 tysięcy osób.

Zakres zarzutów

- Zarzuty aktu oskarżenia, którym objęto łącznie 14 osób dotyczą oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, a w odniesieniu do 7 osób dodatkowo kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, pranie brudnych pieniędzy oraz działanie na szkodę spółek - informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Oferty skierowane głównie do osób starszych

W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze ustalono, że oskarżeni w ramach spółki o nazwie TeleOpieka24 oferowali klientom, w szczególności osobom starszym, usługi polegające na pomocy w prostych czynnościach dnia codziennego, organizacji wizyty lekarskiej czy usługi remontowej, drobnym przedsiębiorcom zaś proponowali sprzedaż usług reklamowych. Natomiast w przypadku spółki GasoEnergia PZE, oferta przedstawiana przez oskarżonych, dotyczyła dostawy gazu i energii elektrycznej. Umowy oferowane były przez sieć telemarketerów, kurierów i przedstawicieli spółek funkcjonujących na terenie niemal całego kraju.

Klienci wprowadzani w błąd

- Oskarżeni wykorzystywali różne metody działania, by doprowadzić do podpisania umów. Klienci byli wprowadzani w błąd choćby co do rodzaju podpisywanego dokumentu - właściwą umowę podsuwano np. w pliku innych dokumentów. Wielokrotnie zdarzało się, że przedstawiciele spółek dzwonili do klientów z pytaniem, czy mogą przesłać ofertę handlową kurierem - jeśli rozmówca wyraził zgodę, pojawiał się kurier z gotową, wypełnioną umową informując, że jest to tylko pokwitowanie odbioru przesyłki - wyjaśnia Łapczyński.

W innych przypadkach przedstawiciele spółki twierdzili, że są studentami, a przedstawiany do podpisu klientowi dokument, to jedynie potwierdzenie udziału w ankiecie, który jest im niezbędny do zaliczenia praktyki. - W innych przypadkach były składane fałszywe zapewnienia, że oferowana usługa zostanie sfinansowana z funduszy europejskich, a jedyna opłata, jaką ponosi klient to 1 zł. Jednocześnie przekonywano zainteresowanych ofertą, że po okresie 1 miesiąca, będą mogli bez żadnych dodatkowych kosztów umowę wypowiedzieć- - dodaje rzecznik.

Umowy zawarte na kilka lat

Zdezinformowani pokrzywdzeni, podpisując przedłożone im dokumenty w rzeczywistości zawarli umowy na 2-3 letni okres, zobowiązując się do dokonywania zapłaty za określone w nich usługi w kwotach sięgających nawet kilkuset złotych miesięcznie, przy czym wbrew przekazywanym zapewnieniom, ich wypowiedzenie przed upływem określonego terminu, wiązało się z opłatą sięgającą nawet 18 tysięcy złotych.

Według śledczych w ten sposób w przypadku spółki TeleOpieka24 pokrzywdzonych zostało ponad 2100 osób, które zaciągnęły zobowiązania na łączną kwotę blisko 16 mln złotych, z tego niemal 850 osób wpłaciło na rzecz spółki łącznie ponad 620 tysięcy złotych.

Natomiast w odniesieniu do GasoEnergii sp. z o.o. działaniem oskarżonych, pokrzywdzone zostały 4504 osoby, a wartość zaciągniętych zobowiązań sięga blisko 14,5 mln złotych. W tym wypadku pokrzywdzeni wpłacili łącznie ponad 12 mln złotych.

Zabezpieczenia majątkowe

Na poczet przyszłych kar i środków karnych o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył należące do oskarżonych mienie o łącznej wartości 1,2 mln złotych.

W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oskarżono łącznie 24 osoby. Na wcześniejszym jego etapie prokurator skierował akty oskarżenia odnośnie do 10 osób, które w tym przestępczym procederze pełniły role tj. telemarketerów czy kurierów. Wobec 7 z nich zapadły już wyroki skazujące.

od 16 lat

lena

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl