Ogromna asteroida 2023 DZ2 przeleci tuż obok Ziemi. Będzie dwa razy bliżej nas niż Księżyc

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Asteroida, która przeleci pomiędzy Ziemią a Księżycem, będzie widoczna przez małe teleskopy na całym świecie
Asteroida, która przeleci pomiędzy Ziemią a Księżycem, będzie widoczna przez małe teleskopy na całym świecie Fot: facebook.com/NASA
Już w piątek wieczorem, przy użyciu niewielkiego teleskopu, można będzie zaobserwować na niebie asteroidę o średnicy szacowanej na 40 do 90 metrów. Ten obiekt jest na tyle duży, by zniszczyć miasto. Asteroida nazwana 2023 DZ2 przeleci między orbitami Księżyca i Ziemi.

To wydarzenie, które nie zdarza się często. Kolejna, nowo odkryta asteroida przeleci obok Ziemi. Naukowcy szacują, że 24 marca o godzinie 20:51 minie naszą planetę w odległości około 170 tys. km – to oznacza, że znajdzie się dwa razy bliżej nas niż Księżyc.

Astronomowie z obserwatorium La Palma na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii odkryli tę asteroidę pod koniec lutego 2023 r. Miłośnicy obserwacji nieba mogą zobaczyć przelatujący obiekt przy użyciu nieskomplikowanego teleskopu.

Potencjalnie niebezpieczna asteroida

Według NASA jest to ważna okazja dla astronomów do poszerzenia wiedzy o asteroidach w przypadku odkrycia niebezpiecznego obiektu mogącego uderzyć w Ziemię. 2023 DZ2 należy do rodziny planetoid Apollo. Obecne szacunki określają jej rozmiar na około 40 do 90 metrów średnicy. Dla porównania, asteroida, która przeleciała nad Czelabińskiem w Rosji w lutym 2013 roku, była kosmiczną skałą o średnicy około 20 metrów. Również w 2023 roku do Ziemi zbliżył się spory obiekt: planetoida 2023 BL1 miała szacowaną średnicę około 19 metrów.

Jeśli obiekt kosmiczny zbliża się do Ziemi na odległość mniejszą niż 7,5 milionów kilometrów (czyli 19,5 razy więcej niż odległość do Księżyca), to zostaje uznany za potencjalnie niebezpieczny i zostaje zaklasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny (ang. PHO - Potentially Hazardous Objects). W chwili obecnej na liście PHO znajduje się ponad 2200 obiektów kosmicznych. W 2022 roku zaobserwowano przejście ponad 100 meteorytów w pobliżu Ziemi. Większość z tych meteorów miała rozmiar mniejszy niż kilka metrów.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Obserwatorium Astronomiczne Sopotnia Wielka

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl