Spis treści
Nowy ustrój samorządu terytorialnego
Po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk na konferencji prasowej przedstawił najnowsze ustalenia rządu.
"Prace nad kluczowymi dla Polski zmianami nabrały dużego przyspieszenia w resorcie finansów. Skończyliśmy prace nad pierwszą wersją budżetu. W tym samym czasie minister Domański był zaangażowany w trudny proces ustalania z samorządami terytorialnymi nowego ustroju samorządu" - powiedział premier.
Plan działania porównał do czasów rządu Tadeusza Mazowieckiego, który był odpowiedzialny za "wstępne projektowanie Polski samorządnej (...) i ta rewolucja oddawania władzy z centrum do samorządów ona miała różne etapy".
Miliardy dla samorządów
Jak wyjawił prezes Rady Ministrów, od początku przyszłego roku do samorządów terytorialnych spływać będą dodatkowe miliardy.
"Wiem, że kwestie samorządowe nie są takie ekscytujące medialnie, ale może te dwa fakty poruszą jakoś serca obserwujących naszą konferencję. Po pierwsze do samorządów, dzięki zmianie trafi więcej o 25 miliardów złotych niż wtedy, gdyby tej zmiany nie było, w samym 2025 roku. Szacunek ostrożny mówi, że w ciągu najbliższych 10 lat samorządy otrzymają środki w wysokości 345 miliardów. Do tego dochodzą środki europejskie" - zapowiedział Donald Tusk.
Dodał, że "przychody samorządu nie będą zależne już od widzimisię i kaprysów rządzących centralnie".
"Uważamy się z ministrem za rząd prosamorządowy. Samorządy chcą mieć pewne gwarantowane źródła pieniędzy i dlatego w sytuacji, gdy będziemy w przyszłości na przykład planowali obniżenie podatków, to to nie wpłynie na samorządy, bo to będzie zależne od bazy podatkowej" - zapowiedział.
Na koniec wyraził przekonanie, "że ten dzień przejdzie do historii polskiej samorządności i to w pozytywny sposób".
Zdewastowane samorządy?
Andrzej Domański w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zły stan finansów polskich samorządów.
"W ciągu ostatnich lat finanse samorządów zostały zdewastowane. Polski ład kosztował samorządy dziesiątki miliardów złotych. Jeszcze w tym roku przekażemy dodatkowe 10 miliardów złotych. Wiemy, że samorządy potrzebują zmiany strukturalnej, fundamentalnej naprawy, dlatego od początku roku pracowaliśmy nad dużą reformą finansowania samorządu terytorialnego" - zaczął.
Zaznaczył, że na zmianach "zyska każda jednostka samorządu w naszym kraju".
"Pamiętamy, że mamy w Polsce bardzo duże zróżnicowanie, dlatego w przyjętym dzisiaj projekcie pamiętaliśmy o tym elemencie solidarnościowym" - dodał.
Minister finansów zwrócił też uwagę na konieczność wsparcia samorządów, które z różnych powodów posiadają inne wydatki, a ich działalność w niektórych kwestiach jest ograniczona.
"Niezwykle dla nas istotne było to, aby pamiętać o tych samorządach, na terenie których znajdują się tereny zielone - parki krajobrazowe, parki narodowe. To obszary, z których wszyscy korzystamy, natomiast lokalne samorządy ponoszą naturalne koszty. Dlatego w przyjętym dzisiaj rozwiązaniu zapewniliśmy stosowne wyrównanie dla tych samorządów, na terenie których znajdują się tego typu obszary" - oznajmił.
Podsumował, podobnie jak premier wyrażając przekonanie, "że to rozwiązanie pozwoli samorządom nie tylko lepiej planować swoje wydatki, ale również efektywniej inwestować środki chociażby w związku z realizacją KPO".