Jak podaje PMM, 2023 rok może stać się czasem wielu humanitarnych wyzwań, na które nie możemy pozostać obojętni. Nie chodzi jednak tylko o samą wojnę na Ukrainie, ale o jej regionalne i globalne skutki - agresja Rosji spowodowała kryzys ekonomiczne, energetyczny i żywnościowy. To wszystko może dotknąć ludzi na całym świecie.
"Według szacunków ONZ, pomocy humanitarnej potrzebować będzie 339 milionów osób. Do 103 milionów wzrosła liczba uchodźców i uchodźców wewnętrznych, a 60 milionów dzieci jest zagrożonych skrajnym niedożywieniem" - alarmuje Polska Misja Medyczna.
Organizacja podkreśla, że sam atak na Ukrainę spowodował exodus 14 milionów jej mieszkańców. Przez działania wojenne, ostrzały i zbrodnie przeciwko ludzkości, zginęły już tysiące cywilów, a w skutek ciągłych ataków na infrastrukturę krytyczną, pozostali w kraju ludzie są pozbawieni dostępu do podstawowych życiowych zasobów: ciepła, bieżącej wody, prądu. Co czwarty mieszkaniec - przez setki ostrzałów placówek medycznych - ma problemy z dostępem do leków i opieki lekarskiej. PKB Ukrainy spadło w niecały rok o 30 proc., a ludzie potrzebują pomocy żywnościowej.
Ale wojna na Ukrainie ma wpływ na sytuację ludności w innych częściach świata. Wywołała ona przede wszystkim inflację i kryzys gospodarczy, ale także zaburzenie dostaw żywności na inne regiony. To sprawia, że liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła w tym roku do ok. 339 mln. Jak podkreśla ONZ, to o 20 proc. więcej, niż szacowano na 2022 rok. Szczególnie narażeni na głód i nędzę są ludzie zamieszkujący Afrykę i Bliski Wschód. Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme, WFP) wskazuje, że koszty pomocy żywnościowej wzrosły w wyniku kryzysu nawet o 44 proc.
– Nie możemy zapominać o regionach, w których kryzysy trwają już wiele lat. Najwięcej uchodźców na świecie pochodzi nadal z Syrii i Wenezueli, a miejscami, gdzie problem niedożywienia i głodu jest najbardziej dojmujący, są kraje Afryki Subsaharyjskiej – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Jak dodaje, organizacja prowadzi akcje pomocowe na całym świecie - nie tylko na Ukrainie, ale też w krajach "Globalnego Południa".
Przez pogłębiający się kryzys energetyczny, gospodarczy i żywnościowy, szczególnie pogarsza się sytuacja dzieci, kobiet, osób starszych i z niepełnosprawnościami.
"Dla organizacji humanitarnych rok 2023 będzie czasem pełnym wyzwań, których stawką będzie często ludzkie życie" - czytamy w komunikacie PMM.
Polską Misję Medyczną może wesprzeć każdy. I każda wpłata, każdy datek, ma znaczenie.
- ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
- przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.
Więcej informacji możesz uzyskać na stronie Misji, www.pmm.org.pl.
