
Spis treści
Operatorzy będą blokować podejrzane SMS-y
System, w którym znajdują się wzorce fałszywych wiadomości SMS, opracowany przez zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Narodowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (CSIRT NASK), jest już dostępny dla firm telekomunikacyjnych. Mogą się one zgłaszać pod adres e-mail [email protected].
Baza danych zawiera też między innymi tzw. nadpisy (oznaczenia instytucji publicznych), które są wykorzystywane do komunikacji z obywatelami.
Od marca blokada podejrzanych SMS-ów
Jak dodaje Ministerstwo Cyfryzacji, firmy telekomunikacyjne będą blokowały SMS-y z zastrzeżonymi nadpisami, które nie pochodzą od instytucji publicznych. Obowiązek blokowania wejdzie w życie 25 marca.
„Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych, do którego od dzisiaj podłączać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom. A efekty odczujemy już za trzy miesiące” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie resortu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!