Spis treści
Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym skupił się na nadchodzących wyborach do europarlamentu.
"10 lat temu zostałem wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. Być może dziś nie wiele osób już o tym pamięta, ale po wyborach w 2014 roku miałem zaszczyt przez rok reprezentować Polskę i Polaków w Unii Europejskiej. Walczyć w Brukseli o polskie interesy" - zaczął prezydent.
Zaznaczył, że z bliska obserwował, "jak ważne decyzja zapadają w europarlamencie. Jak wiele może zależeć od naszych reprezentantów i jak istotne jest to, żeby nasi przedstawiciele skutecznie i konsekwentnie zabiegali o polskie sprawy".
"W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, ponownie wybierzemy polskich posłów do PE. O tym, że to niezwykle ważne wybory przekonujemy się każdego dnia. Pakt migracyjny czy Zielony Ład budzą ogromne emocje społeczne" - kontynuował Andrzej Duda.
Jak wyjaśnił, "konsekwencje podejmowanych w europarlamencie decyzji dotykają Polski i będą dotykać jeszcze mocniej w przyszłości. Właśnie dlatego, te wybory są tak istotne, bo to my - Polacy - możemy w tym dniu wskazać swoich przedstawicieli, którzy będą w naszym imieniu podejmowali najważniejsze decyzje".
"Dla Polski, ale i dla całej Europy" - zaznaczył, dodając, że "Europa znajduje się w kluczowym historycznym momencie".
"To najbliższe lata zdecydują, w jakim kierunku będzie podążać cała Unia Europejska. Czy będzie to, jak chcieli ojcowie założyciele, Europa Ojczyzn, która szanuje historię, kulturę, tradycję i tożsamość poszczególnych państw członkowskich, czy też będzie to scentralizowane europejskie państwo, jak chcieliby tego brukselscy biurokraci, gdzie unijne traktaty będą zmieniane przez wielkich, a wpływ Polski na podejmowanie najważniejszych decyzji ograniczany?" - pytał prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że "jako Polak, polityk i jako prezydent zawsze byłem, jestem i będę za suwerenną RP, która sama decyduje o najważniejszych dla Polaków sprawach, w myśl zasadach, że im silniejsza Polska w Europie, tym silniejsza będzie Unia Europejska".
"20 lat naszej obecności w Unii najlepiej to pokazało. Ten czas to wielki sukces Polski, to wielki sukces Polaków. Potrafiliśmy go znakomicie wykorzystać. Nasza ojczyzna niezwykle dynamicznie się rozwinęła, nie tylko dogoniła, ale i przegoniła wiele uninjnych krajów, ale jesteśmy ambitnym krajem. Myślimy o przyszłości - naszej, naszych dzieci i naszych wnuków. Za kolejne 20 lat Polska musi być jeszcze silniejsza, jeszcze bezpieczniejsza i jeszcze zamożniejsza. To właśnie jest kluczowe zadanie dla polskich władz, ale również dla naszych reprezentantów w Parlamencie Europejskim" - mówił prezydent.
Na koniec Andrzej Duda odniósł się do rocznicy 4 czerwca i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.
"Kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Ta data przypomina nam wielką wartość polskiej demokracji. Przypomina o tym, że sami mamy decydować o polskich sprawach, że żadne decyzje nie powinny być nam narzucane, ale o demokrację musimy zabiegać każdego dnia. Jest ona tym silniejsza, im większe jest zaangażowanie obywateli, dlatego zawsze namawiam do głosowania w wyborach i ogromnie cieszy mnie wysoka frekwencja. Tak było przy ostatnich wyborach prezydenckich i ostatnich wyborach parlamentarnych. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem w istotnych wyborach europejskich" - powiedział.
Podsumowując, prezydent raz jeszcze zachęcił do pójścia na wybory do Parlamentu Europejskiego.
"Idźmy na wybory. Namawiajmy do tego naszych bliskich, sąsiadów i znajomych. Zmieniajmy Europę w interesie naszej ojczyzny, kształtujmy Europę w naszym interesie. Niech żyje Polska" - zakończył Andrzej Duda.
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
O wygłoszeniu przez Andrzeja Dudę orędzia w czwartek, 6 czerwca, o godzinie 20:00 poinformowała kilka godzin wcześniej Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych.
Już wtedy również było wiadome, że prezydent w swoim wystąpieniu skupi się na wyborach do Parlamentu Europejskiego.
"Dziś o 20.00 orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym będzie zachęcał Polki i Polaków do udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, odbywających się 9 czerwca" - napisano na X.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę, 9 czerwca, 2024 roku. Wtedy Polki i Polacy wybiorą 53 europosłów, którzy będą reprezentować ich interesy w Europie.
Jak informuje oficjalna strona PE, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.
Polska w wyborach do Parlamentu Europejskiego podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Aby wziąć udział w podziale mandatów, komitety wyborcze muszą przekroczyć próg 5 procent głosów w skali całego kraju.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!