Trzech Króli, a właściwie święto Objawienia Pańskiego lub Epifania, to chrześcijańska uroczystość obchodzona na cześć objawienia się Boga człowiekowi, obecności Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.
Trzech Króli - co to za święto?
Trzech Króli to jedno z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W początkach chrześcijaństwa na wschodzie w ten dzień obchodzono nie tylko wspomnienie pokłonu Mędrców, Chrztu Pańskiego i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej, ale także Boże Narodzenie. Od 2011 roku, 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Podobnie jest w wielu innych krajach, takich jak Włochy, Hiszpania, Grecja, Szewecja czy Austria. W większości polskich miast uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie "Orszaku Trzech Króli".
ZOBACZ TAKŻE: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gdańska. Zobaczcie zdjęcia!
Jak wyglądały orszaki w pomorskich miejscowościach?
Trzech Króli w Darłowie to uroczysty orszak, ale w rycerskim klimacie. Trzech biblijnych królów - Kacpra, Melchiora i Baltazara powitał na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich król Eryk Pomorski. Tym samym dołączył on do Orszaku Trzech Króli w Darłowie i stąd w królewskim mieście, z piękną historią w tle, był Orszak Czterech Króli.
W Starej Kiszewie już po raz trzeci mieszkańcy wyruszyli w Orszaku Trzech Króli. W tym radosnym pochodzie nie mogło zabraknąć także zwierząt.
Po raz 11 sprzed kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Lubowidzu, gdzie najpierw ks. proboszcz Jacek Giełdon odprawił Mszę św., wyruszył orszak, w tym roku pod hasłem "Niech prowadzi nas Gwiazda..." Po drodze uczniowie przedstawili scenki jasełkowe. W kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mostach królowie pokłonili się Dzieciątku Jezus.
Malborski Orszak Trzech Króli już tradycyjnie był częścią XXXII Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Najpierw odbyła się msza święta połączona z koncertem kolęd w opracowaniu Grzegorza Dymona w kościele św. Jana Chrzciciela, a po niej uczestnicy Uroczystości Objawienia Pańskiego przeszli Traktem Jana Pawła II i dalej ulicą Piłsudskiego do placu Jagiellończyka.
Tradycyjnie w Nożynie zorganizowany został Orszak Trzech Króli. Pogoda nie rozpieszczała, bo podczas przemarszu do kościoła non stop padał śnieg. Barwny orszak przemaszerował ze stadionu wiejskiego w Nożynie do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie odbyło się pokłonienie Panu Jezuskowi i wspólne kolędowanie.
Trudne warunki pogodowe nie zniechęciły za bardzo zebranych dziś w Sierakowicach. Tłumny orszak ruszył ulicami miejscowości wraz z trzema Mędrcami ze Wschodu, aby złożyć pokłon małemu Jezusowi.
Już po raz dziesiąty wejherowianie hucznie celebrowali jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego. W piątek, 6 stycznia 2023 r., ulicami Wejherowa przeszedł barwny korowód, a wydarzenie zwieńczył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Kolegiacie pw. Trójcy Świętej w Wejherowie.
W Dzień Objawienia Pańskiego w Nowej Cerkwi (Gmina Morzeszczyn) odbył się uroczysty Orszak Trzech Króli. Tegoroczny dzień 6 stycznia był jednak wyjątkowy również z innego powodu. Orszakowi towarzyszył Kiermasz Charytatywny zorganizowany, aby pomóc 8-letniej Ani z Morzeszczyna.
W piątek, 6 stycznia 2023 roku, tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rumi. Jak zwykle w uroczystości wzięły udział setki mieszkańców miasta. W galerii zdjęć możecie zobaczyć fotorelację z wydarzenia.
Do Człuchowa powrócił Orszak Trzech Króli. Po przerwie spowodowanej pandemią największe jasełka w mieście w końcu mogły odbyć się w pełnej krasie! Organizatorem wydarzenia była człuchowska parafia św. Jakuba Apostoła, a w przygotowania zaangażowało się wiele osób z całego miasta.
Trzej królowie konno przybyli do Bytowa, żeby poprowadzić swój orszak ulicami miasta aż do stajenki w Betlejem, gdzie czekało boże dzieciątko. Przydały się parasolki, bo śnieg nie przestawał padać.
