Grupa "Speed" rozpoczyna swoją działalność od jutra. W jej skład wejdzie 48 funkcjonariuszy z całego województwa. Znajdą się tam głównie policjanci z drogówki, ale także z wydziałów do walki z cyberprzestępczością i kryminalnego. Dziś oficjalnie otrzymali oni 5 samochodów marki BMW, które charakteryzuje przede wszystkim duża moc silnika. Radiowozów dedykowanych grupie będzie oczywiście więcej, ale pozostałe ze względów operacyjnych nie zostały pokazane.
Funkcjonariusze, którzy wejdą w skład nowej jednostki, musieli przejść specjalistyczne szkolenia z nauki jazdy tymi samochodami i umiejętności wykorzystania mocy silnika, a także poznać elementy wyposażenia.
- Kursów było kilka. Jeden trzydniowy odbył się w Poznaniu na torze jazdy, który jest specjalnie przystosowany do sprawdzania tego typu pojazdów. Ćwiczyliśmy tam umiejętności jazdy. Przechodziliśmy także teoretyczne szkolenie w Warszawie, gdzie konkretnie zapoznawaliśmy się z obsługą tego radiowozu - opowiada mł. asp. Maciej Maciejak.
- Grupy "Speed" powstaną na terenie całego kraju, my też się w to wpisujemy. Ci funkcjonariusze będą mieli za zadanie głównie mierzyć prędkość, a także zwalczać agresywne zachowania na drodze. Nie ograniczamy się do powiatów. Ta grupa ma działać w ramach całego województwa - mówi podinsp. Piotr Wiśniewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP.
W jednostce znajdą się najlepsi policjanci, głównie z drogówki, przede wszystkim z komend miejskich i powiatowych. Są to osoby z kilkunastoletnim stażem w służbie. Patrole wchodzące w skład grupy będą się przemieszczały po autostradach, drogach szybkiego ruchu, ale także trasach wojewódzkich i lokalnych.
Policjanci podkreślali, że w ciągu ostatnich lat skutecznie udało im się ograniczyć liczbę wypadków i rannych na terenie województwa, ale niestety w dalszym ciągu nie zmniejsza się liczba ofiar najtragiczniejszych, czyli śmiertelnych. Do poprawy tego wskaźnika ma przysłużyć się nowa grupa "Speed", a także nowe samochody, które również dzisiaj otrzymały Komendy Powiatowe.
- Dziś dostarczamy dolnośląskim policjantom kolejne narzędzia do pracy. Narzędzia bardzo nowoczesne, które będą dbały przede wszystkim o to, aby poprawiać bezpieczeństwo, zwłaszcza na terenie dróg w powiatach. Jest to 5 busów marki Volkswagen, czyli auta dedykowane do służby patrolowo-interwencyjnej. Zostały one zakupione z programu modernizacji policji. Koszt każdego z nich to około 180 tysięcy złotych - mówi insp. Dariusz Wesołowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu.
- Chciałbym wyrazić zadowolenie, że część z tych samochodów trafia do powiatów: do Ząbkowic, Środy Śląskiej, czy Kamiennej Góry, część także do drogówki. Dolny Śląsk ma coraz więcej dróg ekspresowych i autostrad, stąd też coraz większe potrzeby. Ten sprzęt z całą pewnością się przyda. Jak widać po statystykach, policjanci dobrze z niego korzystają. Mamy rekordowy poziom poczucia bezpieczeństwa w skali kraju, dochodzimy już do 90 procent osób, które w Polsce czują się bezpiecznie i to w znacznej mierze dzięki funkcjonariuszom policji, także dolnośląskim - mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.
Funkcjonariusze zapewniali, że jednostki będą lokowane odpowiednio do potrzeb Dolnoślązaków wyrażonych między innymi poprzez zgłoszenia w Krajowej Mapie Zagrożeń.
Zobacz także: Nowe BMW i Volkswageny dla dolnośląskiej policji
